Münih Kitap Kulübü kültür turlarına devam ediyor

Münih Kitap Kulübü kültür, sanat, edebiyat, kitap buluşmalarına devam ediyor. Münih Kitap Kulübü’nün bu seferki durağı Augsburg oldu.

Yaklaşık 25 kişinin katıldığı günübirlik gezi Augsburg’un meşhur dönercisi Seval Döner’de yenen öğle yemeği ile başladı. Yemeğin ardından ünlü Alman Yazar Bertolt Brecht’in doğduğu ev ziyaret edildi. Brecht, 10 Şubat 1898’de bu evde doğdu. Brecht, ailesi 1900’de evden taşındığı için ünlü yazar bu evde kısa bir süre kaldı. Brecht, tüm çocukluğunu ve gençliğini Augsburg’ta iki farklı adreste yaşadı. Augsburg Belediyesi Brecht’in doğduğu yeri sembolize etmesi için bu evi müze haline getirdi.

Havanın güneşli olmasının tadını çıkaran kitapseverlerin bir sonraki durağı günümüzde hâlâ kullanılmakta olan dünyanın en eski sosyal konut kompleksi Fuggerei oldu. Duvarlar ile çevrilmiş olan kompleks, 1516 yılında Jakob Fugger tarafından kuruldu. Adını Fugger ailesinden alan Fuggerei’nin kuruluş amacı Augsburg şehrinin muhtaç durumda olan vatandaşlarına barınma imkânı sağlamak. Günümüzde içerisinde çeşitli müzeler bulunan Fuggerei, hâlâ sosyal konut işlevini sürdürmekte.

Fuggerei gezisinin ardından Augsburg’un çok farklı kültürlerini içerisinde barındıran mekanı Neruda Kültürkafe’ye geçildi. Yazar, sanatçı ve kültür elçisi Fikret Yakaboylu Neruda Kafe hakkında bilgiler verdi. Münih Kitap Kulübü üyelerine kendi hazırladıkları böreklerden ikram etti. Münih Kitap Kulübü kurucusu Gazeteci Deniz Gezginci Münih Kitap Kulübü’nün faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. Karşılıklı sohbet şeklinde, oldukça samimi bir ortamda geçen konuşmaların ardından Dramaturg Ahmet Altunsoy Bertolt Brecht hakkında bir sunum yaptı ve Geleneksel Türk Tiyatrosu ile Brecht’in epik tiyatrosunun ortak yönlerinden bahsetti.