Mustafa Temel’e liyakat nişanı

Kornwestheim’da yaşayan Mustafa Temel, 45 yıllık sosyal çalışmalarından dolayı Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier tarafından „Alman Liyakat Nişanı“na layık görüldü.

Merhaba (Kornwestheim)

1960 yılında Eskişehir’de doğup ve 14 yasına kadar o şehirde kimsesizler yurdunda yetişen, okulda sınıf başkanlığı yapan, daha sonra 14 yasında Annesi tarafından Almanya getirilen Mustafa Temel, o dönemde kendisi ihtiyaç sahibi olduğu için bunu büyüdüğünde insanlara yardımcı olmayı kendisine ilkel edindi.

Almanya`da okula gidip Almanca dilini öğrendikten sonra Salamender şirketinde işe başladı. 33 yıllık çalışma döneminde işçi sendikasına, daha sonra Kornwestheim şehrinin de yabancılar meclisine seçilerek sosyal çalışmalarına hız verdi. Ardından Camii yönetime, daha sonra TSC Kornwestheim’a 25 yıllık başkanlık dönemi başladı. Mustafa Temel, spor ve kültür ile bu şehirde yaşayan insanları biraraya getirerek tanışma, kaynaşmaya önem vererek uyum içinde şehir belediyesi ile Türkiye kökenli toplumu adına uzun, aktif ve önemli, anlamlı çalışmalar içerisinde bulundu.

Kornwesthiem kentinde yaşayan 30 binin üzerindeki insanlar tarafından da yakından tanınan Temel, şu an Kornwestheim Türk Kültür Derneği başkanlığını yürütüyor. Bu 45 yıllık sosyal çalışmalarından dolayı, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier tarafından „Alman Liyakat Nişanı“na layık görüldü. Bu nişanı 12 yıllık Kornwestheim Belediye Başkanı Ursula Keck seçkin davetlilerin katıldığı özel bir törenle Belediye binasında muhteşem bir etkinlikle madalyası ve sertifikası taktim edildi. Duygusal anların da yaşandığı törende, Başkan Keck, Mustafa Temel’in topluma yaptığı başarılı çalışmalarını gururla anlatırken, gözyaşlarını tutamadı. Törende söz alan Mustafa Temel, dün hep beraber güzel işler yaptık ama yarını da düşünerek hep beraber yine topluma faydalı çalışmaları sürdürmek zorundayız dedi. Mustafa Temel, 3 çocuk ve 5 torun sahibi. 2 yıl sonra emekliye ayrılacağını belirten Mustafa Temel, sosyal çalışmalara, topluma faydalı işlere yine devam edeceğini belirtti. Ödül töreni, Türk müziği ve folklor gösterisinden sonra, misafirlere sunulan Türkiye mutfağından leziz yemeklerle son buldu.