Newroz Ateşi Ulm’da da yakıldı

Ulm’da düzenlen Newroz yürüyüş ve mitingine çok sayıda kişi katıldı. Çok sayıda HDP bayraklarının da taşındığı yürüyüş sonrası, şehrin en büyük meydanında gerçekleştirilen mitingte Newroz ateşi yakıldı.

Merhaba (Ulm)

Ulm’da Avrupa Demokratik Güç Birliği (ADGB) Ulm Bileşenlerinden ADHF, ATİF, AGİF, KON-MED tarafından düzenlen ve 500 kişinin katıldığı Newroz yürüyüşünden sonra şehrin en büyük meydanı olan ve kentin merkezinde bulunan Münsterplatz meydanında Newroz ateşi yakıldı.

Geniş katılımlı bir gösterinin olduğu Ulm’daki Newroz yürüyüş ve mitingine 500 kişi katıldı. MLKP, PARTİZAN, HBDH, KBDH ve HDP bayraklarının da taşındığı gösteriye katılanlar, dün ve bugün tüm ülkede gerçekleştirilen ve milyonların katıldığı gösterilerin kendilerine büyük morel verdiğini belirttiler.

            Meydanda toplanan kitle kolu şehir merkezinde bir çok cadde ve sokaktan geçtikten sonra, merkezi miting alanına geldi. Miting alanına gelindikten sonra yakılan Newroz ateşi kitlede coşkuyu daha artırırken, slogan ve marşlar eşliğinde halaylar da çekildi.

            Alanda yapılan konuşmalarda “Newroz baskıya başkaldırışın, özgürlüğün, baharın, yeni yılın sembolüdür” denirken “Newroz ateşi halkların kurtuluş, sömürgecilerin ise korkulu rüyasıdır” dendi.

            Konuşmalarda, Halkların Demokratik Partisi (HDP)’ye ve genel olarak muhalefet hareketine yapılan baskılar kınanırken, halkın yükselen coşkusunu engellenemeyeceğinin, ülkede Newroz eylemlerinde de bizzat gösterildiğinin altı çizildi

            Miting, çalınan canlı müzik ve atılan sloganlar eşliğinde ateşin etrafında çekilen hayallarla son buldu.