Nobel Barış Ödülü gazeteci Maria Ressa ve Dmitry Muratov’a verildi

Nobel Komitesi açıklamasında, “İfade özgürlüğü ve basın özgürlüğü olmadan, zamanımızda başarılı olmak için uluslararası kardeşliği, silahsızlanmayı ve daha iyi bir dünya düzenini başarılı bir şekilde teşvik etmek zor olacaktır” dedi.

Norveç Nobel Komitesi, 2021 Nobel Barış Ödülü’nü, “demokrasi ve kalıcı barışın ön koşulu olan ifade özgürlüğünü koruma çabaları”ndan dolayı iki gazeteciye; Maria Ressa ve Dmitry Muratov’a vermeye değer gördü.

Ressa Filipinler’de, Muratov da Rusya’da ifade özgürlüğü için verdikleri cesur mücadeleden dolayı Barış Ödülü’nü alıyorlar.

Maria Ressa aynı zamanda 2021 Hrant Dink Ödülünün de sahibi.

Nobel Komitesi yaptığı açıklamada, “Aynı zamanda demokrasi ve basın özgürlüğünün giderek daha da olumsuz koşullarla karşı karşıya kaldığı bir dünyada bu ideale sahip çıkan tüm gazetecilerin temsilcileridirler.

“İfade özgürlüğü ve basın özgürlüğü olmadan, zamanımızda başarılı olmak için uluslararası kardeşliği, silahsızlanmayı ve daha iyi bir dünya düzenini başarılı bir şekilde teşvik etmek zor olacaktır. Bu yılki Nobel Barış Ödülü bu nedenle Alfred Nobel’in vasiyetnamesinin hükümlerine sıkı sıkıya bağlıdır” dedi. 

Maria Ressa hakkında

Anavatanı Filipinler’de gücün kötüye kullanılmasını, şiddet kullanımını ve artan otoriterliği ifşa etmek için haberler yapıyor. 2012 yılında kurulan ve araştırmacı gazetecilik için dijital medya şirketi olan ve halen başkanlığını yaptığı Rappler’ın kurucu ortağı. Gazeteci ve Rappler’ın CEO’su olarak, kendini ifade özgürlüğünün “korkusuz bir savunucusu” olarak tanımlıyor. Rappler, dikkatini Filipinler’in 16. devlet başkanı Rodrigo Duterte rejiminin tartışmalı, ölümcül uyuşturucu karşıtı kampanyasına odakladı. Ressa ve Rappler, sosyal medyanın sahte haberleri yaymak, muhalifleri taciz etmek ve kamusal söylemi manipüle etmek için nasıl kullanıldığını da belgelediler.

Dmitry Andreyevich Muratov hakkında

On yıllardır Rusya’da giderek zorlaşan koşullar altında ifade özgürlüğünü savundu. 1993 yılında bağımsız Novaja Gazeta gazetesinin kurucularından biriydi. 1995’ten bu yana toplam 24 yıl gazetenin genel yayın yönetmenliğini yaptı. Novaja Gazeta, bugün Rusya’nın bağımsız gazeteleri arasında ve güce karşı temelde eleştirel bir tavır sergiliyor. 1993 yılında kuruluşundan bu yana Novaja Gazeta, yolsuzluk, polis şiddeti, yasadışı tutuklamalar, seçim sahtekarlığı ve “trol fabrikaları”ndan Rusya’nın hem içinde hem de dışında Rus askeri güçlerinin kullanımına kadar çeşitli konularda eleştirel makaleler yayınladı.