Nobel Edebiyat Ödülü’nü Abdulrazak Gurnah kazandı

Romanlarında “sömürgeciliğin etkilerini ve sığınmacıların kaderini” ele alan, İngiltere’de yaşayan Tanzanyalı yazar Abdulrazak Gurnah 2021 yılı Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü.

Nobel Edebiyat Ödülü’ne bu yıl Tanzanyalı yazar Abdulrazak Gurnah layık görüldü. Stockholm’deki İsveç Akademisi Daimi Sekreteri Mats Malm, Abdulrazak Gurnah’ın “Kültürler ve kıtalar arasında sömürgeciliğin etkilerini ve sığınmacıların kaderini ödünsüz ve merhametle ele alması” nedeniyle Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görüldüğünü açıkladı.

Zanzibar adasında çocukluğunu geçiren 1948 doğumlu Abdulrazak Gurnah halen 1960’lı yılların sonunda sığınmacı olarak gittiği İngiltere’de yaşıyor.

İsveç Akademisi’nin verdiği bilgilere göre, bugüne kadar Gurnah’ın 10 romanı ve çok sayıda kısa hikâyesi yayımlandı. 21 yaşında yazmaya başlayan Gurnah’ın ana dili Svahili olmasına rağmen, kitaplarını İngilizce kaleme alıyor. Abdulrazak Gurnah, 1994 yılında yayımlanan “Paradise” adlı romanı ile adını duyurdu. Türkçe’ye de “Cennet” adıyla çevrilen romanda Gurnah, Birinci Dünya Savaşı sırasında Doğu Afrika’daki sömürgecilik dönemini ele alıyor.

İsveç Akademisi Nobel Komitesi Başkanı Anders Olsson, “Yazdığı 10 romanda sürekli olarak büyük bir sevecenlikle Doğu Afrika’da sömürgeciliği ve bunun yerlerinden edilmiş ve göç etmiş bireyler üzerindeki etkisini ele alıyor” açıklamasında bulundu.