Nürnberg Havaalanına Türkiye’den 19 işçi geldi


İlhan BABA (Nürnberg)

Almanya Federal İçişleri Bakanlığı, Federal Ulaştırma bakanlığı ve federal çalışma bakanlığı onayıyla, Almanya havalimanlarında personel eksikliği nedeniyle yaşanan kaosa çözüm olarak Türkiye’den de çalışacak en az 2 bin personel getirilmesi kararlaştırılmıştı. Uygulama yürürlüğe girdikten sonra beklenildiği gibi çok başvuru olmamıştı. Nürnberg Albrecht Dürer Havalimanı Personel İşleri Bölümü, Nürnberg havalimanında bagaj,check-in ve temizlik işlerinde çalışmak üzere kadın ve erkek toplam 19 Türkiyeli kişiyi işçi işe aldı.

İŞÇİLER EĞİTİME ALINDI

Vize ve güvenlik işlemleri tamamlanarak Nürnberg havalimanında işe başlayacak 19 Türk vatandaşımız eğitime alındı. Nürnberg Havalimanı Genel Müdürü Dr. Michael Hupe tarafından ‚‘‘Ekimize Hoş Geldiniz‘‘ cümlesiyle başlayan açıklamada şu bilgilere yer verildi. Her sene yüksek sezondaki iş sıkıntısını hafifletmek için gerekli pozisyonlarda çalıştırılmak üzere yüzlerce kişiye ihtiyaç olmaktadır. Özellikle bagaj taşıma ve check-in işlemlerin de oluşan personel eksikliğinin tamamlanmasıyla, havalimanlarındaki bavul yığılmaları ve uçak iptalleri azalacağı planlanmakta. Bu sene Havalimanın Bagaj, Chek-in ve temizlik bölümünde çalıştırılmak üzere kadın, erkek genç 19 kişinin başvurusu onaylanmıştır. Havalimanımızda her sene ekim sonuna kadar devam eden yüksek sezonda herhangi bir kaos yaşanmaması için Avrupa Birliği Ülkesi olmayan ülkelerden personel alımı devam edecektir. 70 farklı ülkeye uçuşu bulunan Nürnberg havalimanında Fiji’den Tunus’a kadar 28 farklı uyruklu bine yakın personel çalışmaktadır. 2021 senesinde 150 yeni personel özel eğitime alınarak işe alınmıştır. Bunların arasına 19 Türk’ünde eklenmesi sevindiricidir. Alınan personellere yapılacak ödemeler toplu sözleşme kurallarına göre yapılmakta. Havacılıkta önce güvenlik sloganı ön plandadır. Bu nedenle işe başlayacak personellerin güvenlik soruşturmaları ön planda gelmektedir.

VATANDAŞLARIMIZLA GURUR DUYUYORUM

Dr.Hupe, “Korona nedeniyle Nürnberg’den seyahat eden yolcu sayısındaki düşüş, bu sene korona öncesi gibi olarak 680 bine ulaşarak farklı ülkelere seyahat etti. Gelecek sene havalimanımızdan daha fazla yolcu uçuşu beklemekteyiz. Bu nedenle alanımızda kaos yaşamamız için şimdiden tedbirlerimizi almaktayız. Amacımız yolcularımıza en iyi hizmeti vermek ve rahat uçuş yaptıklarını görmek dedi. Havalimanımıza alınacak personellerin duyuruları, Airport-nuernberg.de/Job adresinden yayınlanmaktadır’’ dedi.

Uçak güvenlik ve temizlik gibi operasyonel görevlerden sorumlu olan havalimanı yan kuruluşu AirPart Genel Müdürü Jan C.Bruns’da, Türkiye’den yeni gelen 19 personele hoş geldiniz diyerek yakından ilgilenirken, eğitimci Erkan Catoğlu’da, Türkiye’den yeni gelen peronsellerin uyum içinde olduklarını ve dersleri dikkatlice dinlediklerini belirtti. Verilen eğitimleri kısa zamanda kavrayan vatandaşlarımızla gurur duyuyorum’’dedi.

Fotoğraflar: İlhan Baba ve Daniel Karmann