Nürnberg’te Yılmaz Güney Anması

ATİF’e bağlı Nürnberg Kültürlerarası Diyalog Derneği Almanya’ya göçün 60. yılında devrimci sanatçı Yılmaz Güney şahsında bir anma gerçekleştirdi.

Merhaba (Nürnberg)

Yapılan etkinliği değerlendiren Kültürlerarası Diyalog Derneği Yönetim Kurulu üyesi, etkinlik hakkında şunları belirtti; „Sağlıklı ve başarılı geçmesi için önceden oluşturulan birçok grup, görev alanlarında disiplinli ve uyumlu çalışma tarzıyla kendisini fark ettiriyordu. Sağlık ekibi, mutfak ekibi, bilet kontrol ekibi, teknik ekip, sahne ekibi, stand ekibi ve güvenlik ekibi birbiriyle uyumlu olarak gecenin başarısı için emek harcadılar.

Gece; çalışma tarzıyla, yerli ve göçmen birçok kurumu bir araya getirme özelliğiyle, birçok kurumun konuşma yapıp mesaj sunmasıyla Nürnberg tarihinin en coşkulu, en dayanışmacı gecelerinden biri olarak hafızalara işlendi.

Yılmaz Güney’i, Kültürlerarası Dialog Derneği, güncel gelişmeleri ve gecenin içeriğini ATİF’li yoldaşlar anlattı. Göçün 60. Yılına dair AGİF’li dostlarımız mesajlarını sundular. Alevi Kültür Merkezi Başkanı, zalimin zulmüne karşı neden birleşmemiz gerektiğini anlattı. BİR-KAR’lı dostlar gecenin anlamına ilişkin mesaj vererek dayanışmada bulundular.

Konuşma aralarında Ahmet Arif’ten Adnan Yücel’e, Nazım Hikmet’ten Enver Gökçe’ye şiirler okunarak direniş çağrıları yapıldı.

Sahne alan sanatçılardan, en çok alkış alan, kitleyi umuda taşıyıp özgür bir geleceğe haykıran Umuda Haykırış müzik grubuna ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Sahnedeki kararlı duruşları, coşkuları, halkalrın katliamlarından Boğaziçi direnişine, Karadeniz’in Derelerinden, Rojava Devrimi’nin kazanımlarına uzanan bir resital sundular.“

(Atik Online)