Seçme hakkını kazandılar: On binlerce engelli daha 26 Eylül’de ilk kez oy kullanabilecek

Almanya’da bir çok alanda yasal desteğe ihtiyaç duyan yaklaşık 85 bin insan, şimdiye kadar federal seçimlerinde oy hakkından mahrum bırakıldı. Julian Peters, şimdi ilk kez temel hakkını kullanabilecek.

Merhaba Haber Merkezi

Nettetal’den Julian Peters için uzun zamandır özlenen bir istek ve hak, 26 Eylül’de gerçekleşecek. 33 yaşındaki Down sendromlu Peters, hayatında ilk kez federal bir seçimde oy kullanacak. Şimdiye kadar, bunu yapmasına izin verilmedi – çünkü mahkeme ona her konuda yasal destek sağlamasını emretti. Engelliler yardım kuruluşu “Lebenshilfe” (Yaşam Yardımı) adlı kurum, engellilere yönelik bu anayasaya aykırı ayrımcılığa karşı yıllarca mücadele ediyor. Ve ancak Federal Anayasa Mahkemesi 29 Ocak 2019’da “oy kullanabilirler” kararını onayladığında Federal Meclis de herkesin oy kullanmasının önünü açtı.

Lebenshilfe Başkanı SPD Federal Milletvekili ve eski Federal Bakan Ulla Schmidt “Bu vatandaşlık hakkından haksız yere dışlanmanın sona ermesi bizim için büyük bir başarı! Sonunda oy kullanmasına izin verilen herkes için mutluyum” açıklamasında bulundu.

Julian Peters 33 yaşında ve Down sendromlu. İlk defa oy kullanacağı için çok mutlu. Şimdiye kadar “bir çok konuda” desteğe ihtiyacı olduğu için federal seçimlerden dışlandı. 2019’da seçim yasası nihayet değiştirildi, şimdi Julian Peters’ın oyu da geçerli.

Herkesin temel demokratik haklarını kolayca kullanabilmesi için Lebenshilfe, www.lebenshilfe.de internet sitesinde oylamanın nasıl yapıldığını kapsamlı ve sade bir dille açıklıyor. Burada ayrıca Lebenshilfe’nin engellilik politikası konularına tarafların cevaplarını da anlaşılabilir şekilde tercüme edilmiş olarak da bulabilirsiniz.

Almanya’da şimdiye kadar yaklaşık 85 bin engelli ve tam yasal bakım hakkı olanlar federal seçimlere katılmaktan mahrumdu. Kurumdan şu açıklamayla önemli çağrıda bulunuyor: “Lebenshilfe size acilen tavsiyede bulunuyor: Henüz bir seçim bildirimi almadıysanız, hemen seçim ofisinizle iletişime geçmelisiniz. Yasal denetçilerin engellileri desteklemesi gerekiyor.”

Grefrath’taki açık hava müzesi kafesinde, açık hava atölyesi iş istasyonu olarak bilinen yerde çalışan Julian Peters, oylama konusunda önceden deneyim kazandı. 2019’daki Avrupa seçimlerinde ve 2017’de Kuzey Ren-Vestfalya’daki son eyalet seçimlerinde oy hakkını kullandı. Şimdi kimin yeni Federal Şansölye olacağına karar verenlerden olacak. Ancak kime oy vereceğini açıklamıyor ve şunu ekliyor “Bu benim sırrım. Politikacıların biz engelliler için bir şeyler yapması önemlidir. Her yerde orada olmak istiyoruz. Herkesle aynı hakları istiyoruz!”