Paris’te ırkçılık ve polis şiddeti protesto edildi

Fransa’nın başkenti Paris’te sendikalar, öğrenciler, siyasi parti temsilcileri ve kitle örgütleri ve göçmen kurumların katılımıyla düzenlenen eylemde ırkçılık ve polis şiddeti protesto edildi.

Merhaba Haber Merkezi

Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Chatelet Meydanı’nda sendikalar, öğrenciler, siyasi parti temsilcileri, kağıtsızların ve kitle örgütlerinin katılımıyla ırkçılık karşıtı gösteri düzenlendi.

Place du Châtelet’te toplanan eylemciler, “devlet suçlarına dur” ve “nereden gelirsek, nerede doğarsak, ülkemizin adı Dayanışma”ve Irkçılık bir virüstür, durdurun.” yazılı iki pankartın arkasında Stalingrad meydanına doğru yürüyüşe geçti.

“Hak ve Adalet Karşılıklı Yardım Ağı” ve “Irkçılıkla Mücadele ve Dayanışma Kampanyası”nın çağrısına yanıt olan Attac, Barınma Hakkı, Ulusal Lise Hareketi (MNL) , sendikalar, Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), ACTİT, YS, Acort gibi  örgütler eylemde yerini aldı.

En önde Polis şiddeti mağdurlarının yakınları, “Lamine”, “Sabri”, “Ibrahima” ve “Cédric” tişörtleriyle “Karşılıklı yardımlaşma ağı” pankartı arkasında yürüdü

Eylem alanında kürsüde polis tarafından öldürülen kişilerin yakınları konuştu ve gerçek adalet istedi.  Lamine’in 2021’de Marsilya’da 19 yaşında “sıradan bir yol kontrolü sırasında kalbinden bir kurşunla öldürülerek” ölen kız kardeşini anlattı.

Eylemde yabancı oldukları için sosyal yardımlardan faydalanamadıklarını ifade eden göstericiler, ülkede ırkçılığın her geçen gün arttığını dile getirdiler. Ayrıca ”Dayanışma içinde daha adil toplum” sloganları atan eylemciler, ırkçı ve İslam karşıtı söylemleriyle bilinen cumhurbaşkanı adayı Eric Zemmour ile Marine Le Pen’in Fransa’yı yönetmesine izin vermeyeceklerini ifade etti. Eylemciler ayrıca protestoda, ırkçılığa karşı sonuna kadar mücadele edilmesi gerektiğini belirterek, ülkede oturma ve çalışma izni olmayan kağıtsızlara acilen oturma ve çalışma izni verilmesi isteğinde bulundu.

Her yıl Mart ayı ortasında düzenlenen ırkçılık ve polis şiddetine karşı eylemde polisin yoğun güvenlik önlemi alması protesto edildi.

Ayrıca Toulouse, Bordeaux ve Lyon’da başta olmak üzere pek çok kente ırkçılık karşıtı eylemler yapıldı.