Polonya “referandum” ve “Almanya” gündemleriyle seçim atmosferine girdi

Seçimlere iki aydan az bir zaman kala iktidar partisi ve ortakları ana muhalefetin lideri Donald Tusk’a, AB yanlısı olmak ve Almanya’dan emir almak gibi ithamlarda bulunuyor

AA (Varşova)

 Polonya’da seçimlere iki aydan az bir zaman kala gündemi, iktidar partisi ve ortaklarının ana muhalefetin lideri Donald Tusk’a yönelttiği ithamlar ve halka 4 sorunun sorulacağı referandum meşgul ediyor.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, 8 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, ülkenin 15 Ekim’de parlamento seçimlerine gideceğini duyurdu.

Seçim kampanyası, Rusya bağlantılı Wagner paralı askerlerinin Polonya’nın komşusu olan Belarus’a geldiği ve hibrit saldırıların konuşulduğu bir dönemde başladı.

Ülkenin, güneydoğu sınırındaki müttefiki Ukrayna ile de tahıl ithalatı nedeniyle gerilim zaman zaman artıyor.

İktidar partisi, doğu sınırlarındaki kargaşa göz önüne alındığında kendisini ulusal çıkarlar konusunda güçlü göstermek istiyor. Hükümet, Belarus sınırında güvenliği arttırmak için daha fazla asker görevlendirdi. Bölgede 2 bin olan asker sayısının 10 bine çıkarılacağı duyuruldu.

Bu arada, Polonya ordusu da hızla modernize ediliyor ve bu konudaki “gövde gösterisi” 15 Ağustos’ta bir askeri geçit töreniyle yapıldı.

Polonya’nın coğrafi konumu, Ukrayna’ya verdiği destek ve 2 milyona yakın Ukraynalıyı yerleşik olarak kabul etmesi, savaşın başından bu yana ABD Başkanı Joe Biden’ın ülkeyi iki kez ziyaret etmesini sağladı.

Varşova’nın Ukrayna’ya yardımları nedeniyle aldığı övgü, Batı’dan aldığı “demokrasi” eleştirilerini bir nebze azalttı.

Hükümetin 7 Ağustos’ta çocuklu ailelere yönelik devlet yardımını yükseltmesi de popülerliğini artırdı. İlk döneminde 18 yaşından küçük her çocuk için aylık 500 zloti (123 dolar) nakit ödeme yapan hükümet, bunu 800 zlotiye (196 dolar) çıkaran yasayı hayata geçirdi.

Son yapılan anketlerde iktidar partisi birinci sırada

Anketler, 2015’ten bu yana Polonya’yı yöneten muhafazakar Hukuk ve Adalet Partisi’ni birinci sırada gösteriyor.

Yapılan son ankette, Hukuk ve Adalet Partisi’nin liderlik ettiği iktidardaki Birleşik Sağ koalisyonu yüzde 38 oy aldı. Ankette, ana muhalefet partisi Sivil Koalisyon yüzde 28 ile ikinci sırada yer aldı. Üçüncü sırayı yüzde 14 ile aşırı sağcı Konfederasyon Partisi alırken, onu yüzde 8 ile Sol Parti ve yüzde 5 ile Polonya 2050 Partisi takip etti.Diğer gruplar ise yüzde 5’lik parlamento barajının altında kaldı. Polonya 2050 Partisi’nin seçimlerde Polonya Halk Partisi ile “Üçüncü Yol” olarak adlandırılan bir koalisyon kurarak oylarını artırması bekleniyor.

Seçime kadar çeşitli koalisyon görüşmelerinin yapılması ve oy pusulalarının son ana dek değişiklik göstermesi bekleniyor.