Rusya ile Avrupa arasındaki ekonomik savaş 50 yıldır süren gaz ticaretine sıçradı

Avrupa Birliği, Rusya’nın doğal gazda rubleyle ödeme sistemine geçmesini ve Polonya ve Bulgaristan’a sevkiyatları durdurmasını şantaj olarak değerlendiriyor

AA (Moskova)

Rus enerji şirketi Gazprom’un, rubleyle ödeme sistemine uymadıkları için Bulgaristan ve Polonya’ya doğal gaz sevkiyatını durdurmasıyla Rusya ile Avrupa arasında yaklaşık 50 yıldır süren doğal gaz ticaretinde uzun vadeli anlaşmaları riske atacak yeni bir döneme girildi.

Rusya’nın geçen yıl 155 milyar metreküp doğal gaz tedarik ettiği Avrupa’daki pazar payı yüzde 40 düzeyinde bulunuyor.​​​​​​​

Gazprom, rubleyle ödeme sistemine uymadıkları için Bulgaristan ve Polonya’ya doğal gaz sevkiyatını 27 Nisan itibarıyla tümüyle durdurduğunu açıkladı.

Gazprom’un, iki ülkenin doğal gaz sevkiyatında transit ülke olduklarını hatırlatması ve bu transit gazdan kullanmaları halinde söz konusu miktarın transit sevkiyatından düşüleceği uyarısında bulunması, açıklamada ön plana çıkan detaylar arasındaydı. Polonya ve Bulgaristan üzerinden geçen transit boru hatları Almanya ve Sırbistan gibi ülkeleri de besliyor.

Avrupa Birliği (AB), Gazprom’un sevkiyatı durdurma kararına yönelik sert tepki verirken, Ukrayna savaşı nedeniyle başlayan “Rus gazından kurtulma” sürecinin hızlandırılacağı vurgulandı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, konuya ilişkin düzenlediği basın toplantısında, Rusya’yı “şantaj” yapmakla suçlarken, “Rusya’dan gelen son agresif hamle, güvenilir ortaklarla çalışmamız ve enerji bağımsızlığımızı inşa etmemiz gerektiğine dair çok net bir hatırlatmadır.” yorumunda bulundu.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise Rusya’nın şantaj yaptığına yönelik suçlamaları kabul etmediklerini belirterek, “Tüm yeni koşullar müşterilere önceden bildirildi.” ifadesini kullandı.

Batılı ülkelerin, Rusya’nın yaklaşık 300 milyar dolar değerindeki uluslararası rezervlerini bloke ettiğini hatırlatan Peskov, “Önemli miktarda rezervimizi bloke ettiler, daha anlaşılır bir şekilde ifade etmek gerekirse çaldılar. Tüm bunlar yeni bir ödeme sistemine geçişi gerektirdi.” dedi.