Sağ şiddetin karşısındaki üç kahraman kadın bir arada

“Almanya’da Sağ Şiddet / 3’ncü Yılında Hanau Katliamı” başlığıyla düzenlenen panelde, sağ şiddetin karşısındaki üç kadın bir araya geldi.

Merhaba (Frankfurt)

Hanau Katliamı’nın 3’üncü yıldönümü nedeniyle Frankfurt’ta gerçekleştirilen bir panelde Almanya’daki sağ şiddetle mücadelenin öncüleri arasında yer alan üç kadın bir araya geldi.

Hanau’da oğlu öldürülen Emiş Gürbüz, NSU cinayetleri, Hanau ve Münih katliamlarında evlatları ya da babaları öldürülen ailelerin avukatı Seda Başay-Yıldız ve Hessen Eyalet Meclisi’ndeki “Hanau Soruşturma Komisyonu“ üyesi olarak katliamın tüm boyutlarıyla aydınlatılması için çalışan Sol Parti Milletvekili Saadet Sönmez’in konuşmacı olarak katıldığı “Almanya’da Sağ Şiddet / 3’ncü Yılında Hanau Katliamı“ başlığı altındaki panelde olaylar çeşitli boyutlarıyla ele alındı.

Gazetemiz yazarlarından Gürsel Köksal’ın yönettiği panele Frankfurt ve çevresinden katılan dinleyiciler de sorularıyla olayın halen karanlıkta kalan boyutlarını ve Almanya’daki sağ şiddete karşı mücadelenin nasıl daha etkin olabileceğine dair çözümleri sorguladılar.

Frankfurt Haziran Kültür Evi’nin lokalindeki panele paralel olarak hazırlanan BirGün gazetesini tanıtım sergisi de katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi. Sergiyi gezenler Türkiye’deki büyük depremin ilk gününden itibaren gazetemizin tüm sayfalarıyla, Almanya’daki sağ terörizmle ilgili yazı dizilerinin ve haberlerin yer aldığı sayfaları inceleme şansı buldular.

Toplantıya eşi Selahattin Gürbüz’le birlikte gelen Emiş Gürbüz, yaptığı açış konuşması oğullarını yitirdikten sonraki acılarının hiç geçmeyeceğini bir kez daha gösterdi. Frankfurt Barosu avukatlarından Seda Başay-Yıldız da, sadece kendisine değil, küçük kızına, tüm ailesine yönelik ölüm tehditleri ve hakaretlere rağmen yılmadan sürdürdüğü çalışmalarını anlattı, Almanya’daki Türkiye kökenli kamuoyunun bu konuyu daha fazla ilgi göstermesini beklediğini belirtti.

Bilindiği gibi Başay-Yıldız son olarak davası Frankfurt’ta gerçekleştirilen NSU 2.0 skandalının da ortaya çıkarılmasını sağlamıştı.

Sol Parti Milletvekili Sönmez de komisyondaki çalışmalardan ziyade öldürülen gençlerin ailelerinin ve sivil toplum girişimlerinin çabaları sonucu katliamın birçok boyutunun yeniden ele alındığı, üstü kapatılan birçok hata ve ihmalin ortaya çıkarıldığına işaret ederek, sağa karşı mücadelenin alanlarda, birlik içinde yürütülmesinin önemini vurguladı. Halen devam eden soruşturma komisyonu çalışmalarının önce öldürülen gençlerin yakınlarını dinleyerek başlatılmasını sağlayan milletvekillerinden olan Sönmez, herkesi bu hafta sonu gerçekleştirilecek anma eylemlerine katılmaya davet etti.

Hanau’da 19 Şubat 2020 tarihinde meydana gelen ve sağcı bir terörist tarafından dokuz göçmen gencin öldürülmesiyle, çok sayıda gencin de yaralanmasıyla sonuçlanan katliamın üçüncü yıldönümünde başta Hanau ve Frankfurt olmak üzere Almanya’nın birçok yerinde ırkçılığa, yabancı düşmanlığına, aşırı sağa, nefret ve şiddete karşı eylemler, anma törenleri gerçekleştirilecek.