Salgın sonrası yurt dışında eğitim almak isteyenlerde artış

Salgın nedeniyle ülkelerin kapanmalarından kaynaklı uluslararası öğrenci sayısının düşmesine karşın 2021’in sonunda itibaren kalkan yasaklarla birlikte uluslararası öğrenci hareketliliği arttı.

Akare Yurtdışı Eğitim Fuarları’ndan yapılan açıklamaya göre, uluslararası öğrencileri kapma yarışına giren ülkeler ardı ardına burs fırsatları, ek çalışma izinleri ve daha birçok ayrıcalık açıklamaya başladı.

Uluslararası öğrencilerden 8 hafta boyunca 630 Avustralya doları vize başvuru ücreti alınmayacağını açıklayan Avustralya, iki haftada 40 saat olan öğrenci çalışma izni sınırını da kaldırdı. Bu izin sayesinde öğrenciler, eğitim maliyetlerinden fazlasını çalışarak kazanabilecek.

Türkiye’deki öğrencilerin de en çok tercih ettiği destinasyonlardan biri olan Amerika ise STEM mezunlarının diğer ülkelerden ziyade ABD’de yaşamasını ve çalışmasını kolaylaştırmak için gerekli yasaları çıkartacak. Son dönemde popülerliği daha da artan Kanada ise aşı zorunluluğunu kaldırdı ve Türk öğrencilerin de başvurabileceği CAD 10 bin 200’lük burs açıkladı.

Türkiyeli öğrencilerin ilk tercih ettiği ülkeler arasında yer alan Almanya, üniversitelere kayıtlı uluslararası öğrenci sayısında artış olduğunu ve Türk öğrencilerin başvurularının yüzde 32 arttığını, gelecek dönemde daha da artış beklediklerini kaydetti. Almanya, Türkiye’den öğrencilere özel kontenjanların ve burs imkanlarının artacağını belirtti. (AA)