Sanatçı Ali Dönez’i yüzlerce kişi uğurladı

Ulm’da demokrat kimliğiyle tanınan sanatçı Ali Dönez’in cenazesine 400’ün üzerinde kişi katıldı.

Merhaba (Ulm)

Güney Almanya’nın Ulm bölgesinde yaşayan 76 yaşındaki demokrat sanatçı Ali Dönez vefat etti. 70’li yıllardan beri Almanya’da bulunan Dönez’in eşi Cevahir Dönez de yıllar önce hayatını kaybetti. Elazığ-Karakoçanlı olan Ali Dönez’in Yusuf ve Veysel Dönez’in yanı sıra çocukları Duygu, Demet ve Kadir de bölgenin tanınan simalarındandı. Dönez, emekli olana kadar Hydramatik firmasında da işçi olarak çalıştı ve sendikal mücadeleye de uzak durmadı.

Vasiyeti üzerine, Dönez’in naaşı başında müzik dinletisi de gerçekleştirildi.

            Demokrat kimliğiyle de toplumsal gelişme ve etkinliklere duyarsız kalmayan Ali Dönez, demokrat kimliğiyle de tanınan bir sanatçıydı. Etkinliklerde sazıyla yer alan Dönez, uzun yıllar sahibi olduğu “Solfej Müzik Okulu”nda yüzlerce öğrenci yetiştirdi. Ali Dönez burada müzik enstrümanları da tamir ediyordu.

            Dönez’in vefatından sonra FC Birumut derneğinde 3 gün boyunca taziyeler kabul edildi. 20. Aralık 1945 doğumlu olan Ali Dönez, doğum gününün hemen ertesi günlerde yaşamını yitirdi.

            Ulm Merkez Mezarlığında pandemi koşullarına uyularak düzenlenen törene 400’ün üzerinde kişi katıldı. Vasiyeti üzerine, Dönez’in naaşı başında yapılan kısa müzik dinletisinden sonra Aalen şehrinden gelen Dede Ali Taşbaş’ın yönettiği törenden sonra sevilen sanatçı sonra toprağa verildi. Tören sonrası, kitle Tohum Kültür Merkezi’ne davet edildi.