Schlau AQ Ekibi: Nürnberg’te eğitim ve mesleklerin A-Takımı

Fikri KARAKUŞ (NÜRNBERG)

Nürnberg’te gençlerin mesleğe ve daha yüksek okullara yönelmelerinde Schlau meslek eğitimi danışmanları büyük bir örnek teşkil etmektedirler. Nürnberg belediyesine bağlı eğitim kurumunun AQ (Ausbildungsakquisiteure- Meslek eğitim danışmanları) Schlau Obergansmanagement bünyesinde dört kişi hizmet sunmaktadır. Anja Kolb, Natalie Domabil, Inna Kühne ve Celal Turhan gençlere eğitim alanında ilerlemeleri ve iyi bir meslek sahibi olabilmeleri için kişisel olarak onlara bilgi ve becerilerini uygulayabilmeleri için gereken kişisel danışmanlık  hizmetlerini büyük bir özveri ve gayretle destekliyorlar. Tanınmış eğitim kurumu Schlau’da bes ayrı takımın idaresini Florian Schromm yapmaktadır.  

Gençlar kişisel güçlü yanlarını ve ilgi alanlarını keşfederek daha nitelikli ve kaliteli alanlardaki mesleki geleceğine yöneliyorlar.

Çeşitli etkinlik ve toplantılarla Grup teklifleri, küçük gruplar halinde çalışma ve bireysel danışma oturumlarında gençler iş dünyası ile tanışmakta ve hedeflerine odaklı bir şekilde başvuru sürecinde desteklenmektedirler. SCHLAU meslek okulları AQ Takmı gençlerin meslek eğitiminde, kültürel ve mesleki eğitim haklarını kullanmalarını mümkün duruma getiriyorlar. Burada ama gelecek için vasıflı elemanların yetişmesine ve işsizliğe karşı genç insanların mesleki alanlara kazanılmasıdır.   

Schlau Meslek Okulu takımı gençleri eğitim sürecinde yerli yada göçmen ayrımı yapmadan kariyerleri ve gelecekleri için alternatiflerde sunarak desteklemektedirler. Danışmanlar gençlerin bireysel özel yeteneklerini göz önüne alarak bağlantılar kurmaktadırlar. Firmalar, okullar ve önemli kurumlarla sürekli ve önemli ilişkileri olan Nürnberg’in güçlü ve deneyimli eğitim kurumu olan Schlau bünyesinde AQ Eğitim takımına sürekli olarak öğrenciler ve velileri uğramaktalar.  

Mesleklere yönelik hazırlık sınıfları öğrencileri ortaokulu bitirdikten sonra şayet yer bulamazlarsa mesleki bir temel eğitim için ön hazırlık okullarına gidebiliyorlar.Schlau bu konulardada danışmanlık hizmeti ile öğrencileri desteklemektedir. Böylece gençler mesleki kariyerlerinde başarılı olabiliyorlar.

Florian Schromm

Öğrencilerin kayıtları ile öğretmenlerle ve ailelerle diyaloğa geçilerek gerekli onay ve bilgiler alınarak bire bir görüşmeler yapılıyor.

Reşit olmayanlar aile onayı ile diyaloğa girebiliyorlar. Öğrencilerin mesleki kariyerleri için onların fikirleride alınıyor. Başvuru belgelerinin oluşturulmasında gereken destek ve motivasyon ile öğrenciler destekleniyorlar. Mesleki kariyerde işyerleri ile diyaloğa geçiliyor. İş yerlerinin konumu araştırılıyor ve en uygun olanı tavsiye ediliyor. Bu süreçte taraflar için gereken tüm dökümanlar hazırlanmaktadır. İşe alım testleri  ve hazırlıklar için gerekli koşullar telefon iletişimleri ile gerçekleşiyor.  

Schlau Meslek Eğitim AQ Takımının bölgede firmalar ve bürokrasi yanında sivil toplum örgütleri ilede iletişim bağları çok güçlüdür.

AQ Meslek eğitim takımı Nürnberg’de şirketlerin yanında, tüm okullar, Öğretmenler, danışmanlar, İş Acenteleri ve Zanaatkarlar odaları ile iletişim halindedir. Orta Frankonya bölgesinde eğitim ile bağlantılı olan kurumlar ile güçlü bir diyalogu var. Arıca AQ Takımı gençlik kurumları ve göçmen kökenli şirketler ile derneklerle diyalog halindedirler. AQ Takımı özellikle göçmen kökenli gençler için gereken tüm bilgileri önermekte ve gereken kurumlara yönlendirmektedir.

Eğitim kurumu idarecisi Florian Schromm diyorki, bizim en önemli işimiz, zor durumda kalan ve ulaşılamayan gençleri mesleklere yönlendirmektir. Schlaunun hizmetleri kamu hizmeti olarak ücretsizdir.

Yukarıdaki verilen hizmetlere ek olarak Celal Turhan göçmen gençlere ayrıca eğitim sistemi ve mesleki konumları hakkında danışmanlık yapmaktadır. Gençler tüm bürokratik bağlantılarda özel olarak desteklenmektedir. Göçmen kurumlarla ve işletmelerle yakın ilişkiler kuran Turhan genç göçmen öğrenciler için hem firmaları hemde meslek yapacak öğrencileri yönlendiriyor. Aileler ve gençler türkçe dilinde eğitim sistemi ve olanaklar hakkında bilgiler edinebiliyorlar. Nürnberg Schlau eğitim kurumunda AQ Danışmanlık hizmetlerini Bavyera Eyaleti, Aile, çalışma ve sosyal işler bakanlığı ile Nürnberg belediyesi finanse etmektedir.