Schleswig-Holstein Seçimleri: CDU +11, SPD -11

Almanya’nın Schleswig-Holstein eyaletinde düzenlenen eyalet meclisi seçimlerinde Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) oyların yüzde 43,4’ünü aldı.

Merhaba Haber Merkezi

Almanya’nın Schleswig-Holstein eyaletinde dün yapılan eyalet parlamentosu seçimlerinde Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) tarihi bir başarı elde etti. CDU, kesin olmayan resmi sonuçlara göre oylarını 11 puan artışla yüzde 43,4’e yükseltti. CDU böylece Almanya’nın kuzey eyaletinde 1987’den bu yana aldığı en yüksek oy oranına ulaşmış oldu.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) ise dünkü seçimlerde tarihi bir hezimet yaşadı. Bir önceki seçime göre 11 puan kaybeden SPD oyların yüzde 18,3’ünü alarak üçüncü parti oldu. Bu da SPD’nin 1947’den bu yana kaydettiği en kötü sonuç.

Faşistler barajı geçemedi, Sol ağır yenilgi aldı

Yeşiller 5,4 puanlık artışla oyların yüzde 18,3’ünü almayı başararak seçimden ikinci parti olarak çıktı. Liberal çizgideki Hür Demokrat Parti 5,1 puanlık kayıpla yüzde 6,4’e geriledi. Güney Schleswig Seçmenler Birliği (SSW) yüzde 5,7 oy oranına ulaşırken faşist parti Almanya İçin Alternatif (AfD) yüzde 4,4 ile seçim barajını aşamadı ve eyalet meclisine giremedi. Seçime katılım oranı yüzde 60,4 olarak ölçüldü.

Sol Parti (Die Linke) de ağır kayıp almaya devam ediyor. Yüzde 2,1 oranında oy kaybeden Sol Parti, oylarının yarısından fazlasını kaybederek 1,7’e geriledi.

Schleswig-Holstein eyaletinde beş yıldır Daniel Günther başbakanlığında CDU, Yeşiller ve FDP koalisyonu iktidardaydı. Günther, seçim öncesinde yaptığı açıklamada aynı partilerle koalisyonu sürdürmek istediğini açıklamıştı. Ancak partisinin aldığı yüksek oy oranı sayesinde Günther, iki partiden sadece birini yanına alarak koalisyon hükümetini kurabilecek.

Azınlık Partisi SSW’nin büyük başarısı

Güney Schleswig Seçmenler Derneği (SSW), 2017 eyalet seçimlerine kıyasla oylarını yüzde 2’den fazla artırmayı başardı.

Parti böylece yüzde beşlik engeli atlıyor. Aslında bu SSW’yi çok ilgilendirmiyor. Schleswig-Holstein’daki Danimarkalı azınlığın partisi olarak, seçim yasasına göre 1955’ten bu yana yüzde beşlik engelden muaf tutuldu. 1950’de, partinin kurulmasından iki yıl sonra, SSW yüzde 5,5 ile bugüne kadarki en iyi eyalet seçim sonucunu elde etti. Bunu yavaş ve düzenli bir düşüş izledi, 1970’lerde ve 1980’lerde yüzde 2’nin üzerindeki sonuçlar asla elde edilemedi. Ancak 2000 seçimlerinden bu yana, yüksek puanla sonuçlar elde etmeye başladı.

Evet, oyları 2,4 oranda artıran SSW yüzde 5,7’lik bir başarı sağladı.

Gözler Kuzey Ren-Vestfalya’da

Almanya’da gelecek pazar günü de ülkenin nüfusu en yüksek olan eyaleti Kuzey Ren-Vestfalya’da seçimler yapılacak. SPD’nin Schleswig-Holstein’da olduğu gibi burada da bir başarısızlıkla karşılaşma ihtimaline ilişkin SPD Eş Genel Başkanı Saskia Esken kendinden emin bir açıklama yaptı. Funke Medya Grubu’na bağlı gazetelere konuşan Esken “Kuzey Ren-Vestfalya’da sıralamaya değil zafere oynuyoruz. Yeni eyalet başbakanının isminin Thomas Kutschaty olacağından ümitliyim” dedi. Anketlere göre Kuzey Ren-Vestfalya’da CDU’nun eyalet başbakanı adayı Hendrik Wüst ile SPD’nin adayı ve eski adalet bakanı Kutschaty arasında başabaş bir mücadele sürüyor.