Stuttgart’ta binlerce kadın, kadın grevinde buluştu

Almanya’nın Stuttgart kentinde 8 Mart Kadın Grevi Platformu’nun örgütlediği, DGB’ye bağlı Ver.di sendikasının desteklediği kadın grevi coşkulu ve kitlesel geçti.

Stuttgart 8 Mart Kadın Grevi Platformu içerisinde yer alan 37 kadın kurumu aylarca süren hazırlıklarını başarıyla tamamladı.

Ver.di sendikası “eğitim ve sosyal hizmetler” sektöründe Toplu İş Sözleşmesi dönemi içerisinde grev kararı aldı. Yüzde 80’nin kadınlardan oluşan Ver.di sendikası kadın örgütlerinin grev kararını destekledi ve TİS’te öne çıkan taleplerini grevin konusu haline getirdi. Ücretlerin yükseltilmesi, çalışma ortamında mobbing, stres vb. son bulması, sosyal hakların iyileştirilmesi yönünde talepler TİS’te gündemleştirildi. TİS, 56 bin kreş, bakım evi ile 30 bin çocuk, gençlik merkezi ve sosyal yardım işyerlerinde gündeme geldi. 8 Mart sabahından itibaren gün boyu işçileri greve ve yapılacak yürüyüşe çağıran etkinlikler örgütlediler.

Kadın grevini örgütleyen platform içinde Sosyalist Kadınlar Birliği SKB, Kürt Kadın Hareketi, Alinteri ve DİDF’in de yer aldığı Türkiyeli ve Kürdistanlı Göçmen örgütleri de toplanma ve yürüyüş alanında yerlerini aldılar.

ŞİDDETE KARŞI KADIN GREVİNDEYİZ

SKB’li kadınlar Almanca hazırladıkları “Ukrayna’da, Rojava’da Savaş Durdurulsun!”,  “Politik Tutsak Aysel Tuğluk Serbest Bırakılsın”, “Şiddete Karşı Kadın Grevindeyiz” dövizlerini taşıdılar.

Stadt Garten Unipark’da başlayan mitingde kadın kurumlarından, Ver.di sendikasından işçilerin yaptıkları konuşmaların  ardından yürüyüş son buldu.