Stuttgart’ta savaş protestosu: Ukrayna işgaline hayır!

Silahsız Yaşam’ın çağrısıyla yapılan mitinge, çok sayıda yerli ve göçmen sol devrimci, savaş karşıtı gruplar bayrak, pankartlarıyla katıldılar.


Gül GÜZEL (Stuttgart)

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya saldırısı öncesinde başlayan savaşa karşıt eylemler, saldırı sonrası daha güçlü bir şekilde devam ediyor. Bu eylemler Rusya’nın saldırılarına karşı yapılırken, az da olsa küçük gruplar halinde Rusya’yı destekleyen gizli Rusya sempatizanları da sokaklarda…

Egemenlerin egemenlik ve sömürülerini genişletmek doğrultusunda yapılan bu saldırı, Rusya’nın Ukrayna’yı gasp/kuşatmasıyla sınırlı kalmayacağı artık herkesçe bilinen bir durum. Putin’in, ’Ukrayna’ya saldırımıza müdahale eden her kese aynı şiddetle karşılık veririz! ’ihtarları da bu durumun çerçevesini çiziyor. O yüzden sokaklara çıkan savaş karşıtı gruplar da bu durumun bilincinde olarak, konuşmalarını yapıyorlar. Aslında artık her kes her şeyi biliyor ama sivil halkın yapabileceği tek şey olan savaşa karşıt sloganlarını bağırmak ve silah üreticisi ülkelerin başını çeken kendi ülkeleri Almanya’yı eleştirmek oluyor. Savaş burda başlıyor, burada bitsin! sloganı da bunu kastediyor.

25 Şubat, saat 18.00, Schlossplatz meydanında başta OTKM (Silahsız Yaşam)’ın çağrısıyla yapılan mitinge, Stuttgart’taki bütün yerli ve yabancı sol devrimci, savaş karşıtı gruplar da flama, pankart ve konuşma mesajlarıyla katıldılar. Yapılan konuşmalarda başta Rusya ve Amerika eleştirilerek, Ukrayna’nı bu savaşa itildiği, sivil halkın kurban edileceği altı çizilerek protesto edildi. Ayrıca 2014 yılından beri Nato üyesi olan Ukrayna’nın da demokrasiden yoksun ve halkına baskı uygulayan bir devlet sistemi haline geldiği, ancak savaşta sivil halkın katledilmesine asla müsaade edilmemesi için bu gereksiz savaşın derhal durdurulması talep edildi. İktidar faşizm işgal savaşlarını durdurmak için Yeşiller parti milletvekili/dışişleri bakanı Baerbock’da yoğun eleştirilenler arasındaydı. Miting alanındaki bu çok farklı düşünce içinde haber yapmak hem zor, hem de toplumun gerçek duygularını anlamak zevkli oldu. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı miting alanında alışılmışın dışında birkaç polisin bulunması yine alıştığımızın dışında bir görünümdü. Saat 19.00’da miting sona ererken, Pazar günü yeni düzenlenecek eylemler için Lilo Harman Haus’da yapılacak hazırlık toplantısına da çağrı yapıldı.