SYRIZA’nın yeni lideri Stefanos Kasselakis oldu

35 yaşındaki Stefanos Kasselakis, Yunanistan’da bir partinin lideri olan ilk açık eşcinsel oldu. Eski bir Goldman Sachs CEO’su olan Kasselakis, ABD Başkanı Joe Biden’ın 2008’deki kampanyasında gönüllü olarak çalışmıştı.

Merhaba Haber Merkezi

Yunanistan’da genel başkan Aleksis Çipras’ın istifa etmesi sonrası ana muhalefet partisi SYRIZA’da (Radikal Sol Koalisyon – İlerici İttifak) liderlik için dün (24 Eylül) seçim yapıldı.

ekathimerini‘nin haberine göre oy kullanma hakkına sahip yaklaşık 188 bin parti üyesinden toplam 133 bin 261’i oy kullandı; bu rakam 17 Eylül’de ilk tura katılan 146 bin kişiden daha az.

Kasselakis ipi göğüsledi

17 Eylül’de yapılan ilk tur seçimlerinde hiçbir adayın yüzde 50+1 oy alamaması üzerine gidilen ikinci turda Stefanos Kasselakis yüzde 56.65 oranında oy alırken, seçimler öncesi favori olarak gösterilen Effie Achtsioglou ise yüzde 43.35 oy oranında kaldı.

İkinci turda elenen üç adaydan parti içindeki en sol grubu temsil eden Euclid Tsakalotos (yüzde 8,40) ve eski sosyalist Stefanos Tzoumakas (yüzde 1,28) Achtsioglou’yu desteklerken, Nikos Pappas (yüzde 8.64) da Kasselakis’i destekledi.

Seçimlerin ilk turunda 35 yaşındaki Stefanos Kasselakis yüzde 45.47 oy alırken, Effie Achtsioglou yüzde 36,21 oranında oy almıştı.

Çipras: Yeni lider, iktidara alternatif sunacak

Sandıkların kapanmadan hemen önce oy kullanan eski lider Aleksis Çipras, kazanan kim olursa olsun partinin bir bütün olarak kalacağını ve iktidardaki sağcı Yeni Demokrasi’ye bir alternatif sunacağını açıkladı.

35 yaşındaki Stefanos Kasselakis genç yaşta partinin başına gelmeyi başardı. Ancak SYRIZA için bu bir ilk değil, Çipras 2008’de parti lideri seçildiğinde 34 yaşındaydı.

Stefanos Kasselakis kimdir?

Kasselakis, 29 Mart 1988’de Yunanistan’ın Marusi kentinde doğdu. 14 yaşında, Yunan Matematik Derneği’nin Arşimet Matematik Yarışması’nda gümüş madalya kazandı.

Aynı yıl ABD’ye göç ederek lisans eğitimini Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında tamamladı. ABD’de bulunduğu öğrencilik döneminde 2008 yılındaki Demokrat Parti başkanlık ön seçimlerinde Joe Biden için gönüllü oldu.

2009 yılında Goldman Sachs’te CEO olarak çalıştı.

Goldman Sachs, çokuluslu bir ABD yatırım bankasıdır. 1869 yılında kurulan şirketin merkezi New York’tadır.

Goldman Sachs, gelir açısından dünyanın en büyük bankalarından biri ve toplam gelir açısından ABD’nin en büyük şirketlerinin yer aldığı Fortune 500 listesinde 57. sırada bulunuyor.

2005 yılında Goldman Sachs, Çin, Hindistan, Rusya ve Brezilya’nın 2010 yılına kadar ekonomik kalkınma yolunda olacağını ve en yüksek ekonomik büyüme oranına sahip olacağını öngördü, daha sonra tahminin doğru olduğu ortaya çıktı ve bu da bankanın itibarını arttırdı.

İlk açık eşcinsel parti lideri oldu

Bir partinin liderliğine adaylığını koyan ilk açık eşcinsel olan Girit kökenli Kasselakis, LGBTİ+ haklarını savunmasıyla biliniyor.

Kasselakis, SYRIZA ile 2021’de tanıştı. Kasselakis, SYRIZA’yı 2015’te iktidara taşıyan Çipras’ın davetiyle Mayıs ve Haziran 2023 genel seçimlerinde milletvekili adayı oldu ancak parlamentoya giremedi.

Kasselakis’in parlamentoda bir sandalyesinin olmaması, üstesinden gelmesi gereken bir dezavantaj olacak.