Telefon, cep telefonu ve internet sözleşmeleri: Önemli yeni müşteri hakları

Telekomünikasyon Kanunu’nda (TKG) yapılan değişiklik, müşteri haklarında bir takım iyileştirmeler getiriyor. Yeni kurallar dün (1 Aralık 2021) yürürlüğe girdi.

Merhaba Haber Merkezi

Telekomünikasyon Yasası’nda yapılan değişiklik, sözleşmenizi 1 Aralık 2021’den önce veya sonra imzalamış olmanıza bakılmaksızın, tüm sözleşmeler için sabit hat, internet ve cep telefonu sözleşmeleri için birçok yeni kural getiriyor.

Bunlara şunlar dahil: Otomatik sözleşme uzatmaları için daha kısa ihbar süreleri, bant genişliği çok düşükse azaltma ve iptal hakkı, çeşitli durumlarda tazminat ve daha fazla şeffaflık.

Genişbant yetersizliği göz önüne alındığında, Almanya Tüketici Merkezi Derneği (vzbv), bu eksikliği gidermek için daha geniş ve kullanıcıyı koruyan bir hizmet çağrısında bulunuyor.

Almanya’da yeni telekomünikasyon yasası

1 Aralık tarihinden itibaren neler değişti? Dün yürürlüğe giren yasal kuralara göre; Telefon, cep telefonu ve internet sözleşmelerinde bazı değişiklikler şöyle:

-Sözleşmeler artık 12 aylık olabilecek

-Taahhüt süresi bittikten sonra aylı olarak kontratınızı fes edebileceksiniz

-Hizmet sağlayıcılar arasında numara taşımak ücretsiz olacak

-İnternet hızı sözleşmede belirtilenden düşükse, indirim veya fesih istenebilecek

-Hatlardaki arıza iki gün içinde tamir edilmezse, tazminat hakkı doğacak.

Daha geniş bilgiye Almanya Tüketici Derneği’nin internet sayfasından da ulaşabilirsiniz:

https://www.verbraucherzentrale.de/aktuelle-meldungen/digitale-welt/telefon-handy-und-internetvertraege-wichtige-neue-kundenrechte-65879

Foto: Peggy_Marco – pixabay