TFF’den EURO 2028 finallerinin ev sahipliği için UEFA’ya başvuru

Türkiye Futbol Federasyonu, 2028 Avrupa Şampiyonası finallerinin Türkiye’de düzenlenmesi için UEFA’ya resmi adaylık başvurusunun yapıldığını duyurdu.

AA (İstanbul)

TFF’den yapılan açıklamada, “Türkiye Futbol Federasyonu, 2028 Avrupa Futbol Şampiyonası finallerinin Türkiye’de düzenlenmesi için UEFA’ya resmi adaylık başvurusunu yaptı. UEFA, önümüzdeki süreçte aday ülkelerin dosyalarını değerlendirdikten sonra EURO 2028 ev sahipliği ile ilgili kararını verecek.” ifadelerini kullandı.

İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler (Birleşik Krallık) ortaklığının yanı sıra İrlanda Cumhuriyeti’nin futbol federasyonları da 2028 Avrupa Futbol Şampiyonası’na (EURO 2028) ev sahipliği için ortak başvuru yaptı.

TFF 1. Başkan Vekili Yardımcı: Ev sahipliğini almak istiyoruz

UEFA yönetim kurulu üyesi ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 1. Başkan Vekili Servet Yardımcı, 2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri play-off turu yarı finalinde Portekiz ile karşılaşacak A Milli Takım’ın, Dragao Stadı’ndaki antrenmanı sırasında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin UEFA’nın çok önemli bir paydaşı ve üyesi olduğunu belirten Yardımcı, “Ülkemizin coşkusu, bir futbol ülkesi olmamız, Cumhurbaşkanımızın önderliğinde devletimizin yaptığı statlar ve futbola olan katkı, ülkemizi bu turnuvaların zaten doğal adayı yapıyor. Bu sefer inşallah şanslı oluruz. İngiltere, İskoçya, Galler ve İrlanda’nın yanı sıra Rusya da aday olduğunu bugün bildirdi. Biz de hem 2028 hem de 2032 için adaylık dosyamızı oluşturduk ve resmiyete kavuşturmuş olduk. İnşallah bu süreci iyi götürürüz ve sonunda hepimiz, TFF olarak bizden sonrası için iyi bir miras bırakmış oluruz. Bu süreci beraber yaşayıp göreceğiz, ülkemiz için hayırlısı olsun.” ifadelerini kullandı.

Adaylarla ilgili değerlendirmede de bulunan Servet Yardımcı, “İngiltere, İskoçya, Galler ve İrlanda blok olarak adaylar. Biz ve Rusya ise ayrı aday. 2020 gibi 10 şehre dağılması söz konusu değil. Dört ülkelik bir grup, Birleşik Krallık olarak aday oldu. Üç aday arasında bir yarış olacak ve bu süreci beraberce yaşayıp göreceğiz. 2028 ve 2032’den hangisi olursa almak istiyoruz. Bu süreci yaşayacağız gelişmelere göre biz de TFF olarak hareketlerimizi bu doğrultuda belirleyeceğiz. Biz her bakımdan doğal adayız. Altyapı, üst yapı ve statlarıyla, futbol ülkesi olmamız ve Türk insanının futbola olan yatkınlığıyla hak ettiğimizi düşünüyorum. Yarınki maç gibi inşallah şans yanımızda olur ve ülkemizi gururlandırırız.” şeklinde konuştu.

Portekiz maçı hakkında da konuşan Yardımcı, şunları söyledi:

“Yarınki maç da çok önemli. Portekiz güçlü bir rakip ve biz de güçlü bir futbol ülkesi olduğumuz için buralara geldik. Tekli maçlar her zaman zordur ve şans yüzde 50’dir. Dolayısıyla futbol şansı yanımızda olur diye ümit ediyoruz. Ülkemizi sevindirmek istiyoruz. Milli takım, ülkemizin moral ve prestij kaynağıdır. Yurt dışındaki prestij ve yurt içindeki iklim açısından da moralli olacaktır diye düşünüyorum. Takımda moraller çok iyi ve çok iyi hazırlandılar. Hem futbolcuların hem de teknik heyetin morali çok yüksek, bunu da basın toplantısında zaten açıkladılar. Dolayısıyla hazırız.”