Ukrayna’da kullanılan Gepard uçaksavar tankları için Almanya’da mühimmat üretilecek

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Ukrayna’da kullanılan Gepard uçaksavar tankları için ülkede mühimmat üretilmesi konusunda Rheinmetall şirketiyle sözleşme imzalandığını söyledi.

AA (Berlin)

Pistorius, Brüksel’de yaptığı açıklamada, Rusya’ya karşı savaşında Ukrayna’ya destek vermeyi sürdüreceklerini belirtti.

Ukrayna’ya yapılan yardım konusunda çok fazla tanklarla ilgili konuşulduğunu ancak mühimmat desteği ve askerlerin eğimi konusundan pek fazla söz edilmediğini dile getiren Pistorius, “Şimdi bu konu yoğun olarak konuşulmaya başlandı. Bu gerekli. Umarım geç olmaz. Bu, Ukrayna ordusunun hava savunma sistemleri için yedek mühimmat ve güdümlü füzelerin sağlanmasıyla ilgili.” ifadesini kullandı.

Pistorius, bu konuyu silah endüstrisi ile de ele aldıklarını belirterek, bu sabah Gepard uçaksavar tankları için mühimmatın Almanya’da üretilmesi için sözleşme imzalandığını kaydetti.

Pistoruis, “Rheinmetall’de Gepard için hemen kendi mühimmat üretimimize başlayacağız. Bu ivedilikle başlayacak. Bunun başarılması nedeniyle çok mutluyum.” dedi.

Böylece, Ukrayna’ya mühimmatların daha hızlı sağlanmamasının güvence altına alınacağını belirten Pistorius, Gepard tanklarının Ukrayna’nın hava savunmasına önemli hizmet verdiğini söyledi.

Pistorius, bu süreçte Ukraynalı askerlerin eğitilmesinin de önemini vurgulayarak, Almanya’nın çeşitli silah sistemlerinde yaklaşık 1200 Ukraynalı askere eğitim verildiği bilgisini paylaştı.