Belediye Başkanı 2. turda seçilecek

Ulm’un görevdeki belediye başkanı CDU’lu Gunter Czisch yüzde 50 sınırını aşamadı. 17 Aralık’ta yapılacak ikinci tur seçimlerinde rakibi SPD’li Martin Ansbacher ile yarışacak.

Merhaba (Ulm)

Ulm’daki Büyük Şehir Belediye Başkanlığı (Oberbürgermeister) Seçiminin sonucu belirlendi, ancak gelecekte kimin belediye başkanı olacağı belirsizliğini koruyor. Çünkü Ulm halkı iki hafta içinde yeniden oy kullanacak. Görevdeki belediye başkanı Hristiyan Demokrat Gunter Czisch (CDU) ve belediye meclis üyesi Sosyal Demokrat Martin Ansbacher (SPD), ikinci tur seçimlerde yarışacaklar.

Czisch mutlak çoğunluğu kaçırdı

Görevdeki Belediye Başkanı Gunter Czisch, görevin devamı için onay alamadı ve sonuca göre oyların yüzde 43,2’ini aldı. En büyük rakibi SPD’den Martin Ansbacher yüzde 29,7 oy aldı.

Yeşiller Partisi eyalet başkanı Lena Schwelling ise yüzde 20,6 oranında oy aldı. İki bağımsız aday Daniel Langhans yüzde 2,6 ve Thomas Treutler yüzde 3,8 oy alarak çok geride kaldılar.

2. turda Yeşillerin SPD’yi destekleme olasılığı ağırlık kazanırken, bağımsız adaylar da Czisch’in can yeleği olabilir. SPD ve Yeşillerin toplam oyu yüzde 50.3’ü buluyor. Bu durumda sonucu, kararsızlar ve ilk turda seçime gitmeyenler belirleyecek.

3 Aralık’taki seçime katılım yalnızca yüzde 40,1 civarında kaldı. Katılım, sekiz yıl önceki son belediye başkanlığı seçimlerinden bile daha düşüktü. O zaman bu oran yüzde 42,5’ti.

Almanya’da belediye başkanları, Türkiye’den farklı olarak, vali görevi de görüyor. Yani, atanmış bir görevli yerine, seçimle gelen bir belediye başkanı bu iki görevi de yürütüyor.

Fotoğraf: Geçtiğimiz günlerde AKM Ulm’da gerçekleştirilen aday toplantısı.