Ulm’da Einstein Müzesi açıldı

Kentin eski balıkçılık bölgesindeki büyükanne ve büyükbabanın evi, Albert Einstein ve ailesiyle ilgili Ulm’daki ilk müze oldu.

Merhaba (Ulm)

Geçtiğimiz perşembe günü açılışı gerçekleştirilen, Ulm’da Einstein, ailesi ve Yahudi yaşamını konu alan bir müze. Eintsein’ın büyükanne ve büyükbabasının evi “Einstein’lar – Bir Ulm Ailesi Müzesi” (Die Einsteins – Museum einer Ulmer Familie)  adıyla müzeye çevrildi. Açılışa, çok sayıda ülkeye yayılmış olan Einstein’ın çok sayıda torunu da katıldı.

Artık Ulm’un dünyaca en ünlü oğlu Albert Einstein ve ailesine adanmış bir müze var. Weinhof 19, 89073 Ulm adresinde bulunan ve tarihi bir yer olan binada, büyükanne ve büyükbaba burada yaşadı ve çalıştı.

Albert Einstein; nobel ödülü sahibi 145 yıl önce Ulm’da doğdu. Yeni müze, şehrin en ünlü oğlunun onuruna 4 Temmuz 2024’te açıldı. Müze, Einstein’ın atalarının 150 yıl önce yaşadığı tarihi bir binada oluşturuldu. Girişin hemen yanındaki dolap duvarında, rol modeli gibi dilini dışarı çıkaran Albert Einstein’ın oyuncak ayısı oturuyor. Hemen arkasında bir Einstein heykelinin, pulların ve Einstein’ın resminin bulunduğu dergilerin bulunduğu bir antika dolabı var: Bir pop ve süperstar olarak Albert Einstein. Aynı yerde, yine biraz gizli bir şekilde, küçük Albert’in de oynayabileceği, Einstein’lara ait tahta boncuklarla dolu bir çocuk oyunu var.

İlk vitrinde biraz gizli: Küçük Albert’in bile oynamış olabileceği, Einstein ailesinden tahta boncuklarla yapılan çocuk oyunu.

Medya rehberi tabletleri aracılığıyla Einstein’lar hakkında daha fazla bilgi edinin

Albert Einstein müzenin önemli bir parçasıdır. Ama aile daha da önemli. Ziyaretçiler Albert Einstein’ın yedi akrabasının hayat hikayelerini takip ediyor. Müzenin sağladığı bir tablet kullanılarak bunlar çizgi roman, yani yetişkinlere yönelik çizgi roman olarak okunabiliyor. Açıklayıcı filmlere ve diğer ayrıntılı belgelere, fotoğraflara ve bilgilere de tabletler kullanılarak ulaşılabilmektedir.

Ziyaretçiler Einstein ailesiyle birlikte Ulm’daki Yahudi yaşamı, Yahudi karşıtlığı ve Nazi dönemindeki zulüm hakkında bir şeyler öğreniyor. Albert Einstein’ın kuzenlerinden biri olan Lina Einstein gibi Einstein’ın akrabalarının çoğu bu süre zarfında öldü. Ayrıca yeni kalıcı sergide de onurlandırılacak. Müze müdürü Sabine Presuhn, Yahudi soykırımını da ele almadan Einstein’ları konu alan bir müzenin kesinlikle mümkün olmadığını söylüyor. Müzeyi eğitici bir öğrenme yeri olarak görüyor. Bodrum katında atölyeler ve okul dersleri için bir oda bulunmaktadır.

Albert Einstein’a saygı duruşunda bulunulacak bir yer

Bir Einstein anıtı, bir çeşme, Einstein’ın doğduğu yerin zemine işaretlenmiş kat planı; şimdiye kadar turistlerin Albert Einstein hakkında bir şeyler öğrenebileceği bir yer yoktu. Müze, Albert Einstein’ın Ulm’daki yaşamı, yani tarihi yerde doğduğunu göstermek için aile tarihinden yararlanıyor ve ziyaretçilerine gösteriyor.

Ulm’un eski kentindeki 600 yıllık orta çağdan kalma ev, 1851 yılında “Zum König von England” (İngiliz Kralı) hanıydı ve bu nedenle bugün hala “Engländer” (İngiltereli) olarak adlandırılıyor. Einstein’ın büyükanne ve büyükbabası burada yaşıyordu.

Büyükanne ve büyükbabalar birinci katta yaşıyordu ve Einstein’ın babasının da dahil olduğu “Israel and Levi” karyola mağazası zemin kattaydı. Yataklara doldurulmuş kaz ve ördek tüylerinin temizlenmesi ve ayıklanması gerekiyordu.

Einstein’ın akrabaları müzede yer aldı

Müzenin ilk küratörü, Laupheim’ın şu anki belediye başkanı Ingo Bergmann, bir çok ülkeye yayılmış olan Einstein’ın torunlarıyla kişisel temas kurdu. Yoğun temaslar sayesinde müzenin oluşumunda aktif rol oynadılar.

Einstein Müzesi için ilk fikirler yaklaşık on yıl önce ortaya çıktı. 2019 yılından bu yana yoğun bir çalışma sürdürülen müze, Albert Einstein’ın 145’inci doğum gününde açılacak. Yaklaşık iki milyon avroya mal oldu. Baden-Württemberg Vakfı da ayrıca 600 bin Euro katkı sundu.

Die Einsteins – Museum einer Ulmer Familie

Weinhof 19, 89073 Ulm

Açılış saatleri ve iletişim bilgileri:

Salı ve Çarşamba 11:00 – 17:00, Perşembe 11:00 – 19:00, Cuma 11:00 – 17:00 ve hafta sonları 11:00 – 18:00. Ayrıca özellikle okul sınıfları ve grupları için de açık.

Müzeye salıdan pazara 0731 161 4273 numaralı telefondan ulaşılabilir.

Turlar 0731 161 4271 veya einstein@ulm.de adresinden talep edilebilir.

Müze Facebook’ta, Instagram’da veya yeni ana sayfa olan www.einsteins.museum’da mevcut.