Ulm’da iki günde 700 kişiyi aşıladılar

MedTÜRK’lü sağlıkçılar tarafından, geçtiğimiz hafta sonu  FC Birumut ve DİTİB Merkez Camii’nde düzenlenen iki günlük kampanyayla 700’ün üzerinde kişiye aşı yapıldı. -FOTO GALERİLİ-

Merhaba (Ulm)

Koronavirüs Kovid-19 vakalarının artmasıyla birlikte aşının daha acil bir şekilde gündeme oturmasıyla birlikte, aşı kampanyaları da çeşitli biçimlerde devam ediyor. Ulm ve çevresindeki Türkiye doktorlar da tüm pandemi döneminde olduğu gibi, yine canla başla çalışıyor.

            Ulm, Neu-Ulm ve çevresindeki Türkiyeli doktorların yıllar önce oluşturduğu MedTÜRK grubundaki hekimler de aşı kampanyasında yerini aldı. Geçtiğimiz hafta sonu, 20 Kasım Cumartesi günü FC Birumut Spor Kulübü’nde ve 21 Kasım Pazar günü de Ulm DİTİB Merkez Camii’nde iki günde 700’ün üzerinde kişiyi aşıladılar. Aşı olmaya gelenlerin yarısını Almanların oluşturduğu dikkat çekti.

            FC Birumut Başkanı Şakir Erdugan ve DİTİB Ulm Başkanı Hasan Yıldız, gazetemize yaptıkları açıklamada, gösterilen ilgiden memnun olduklarını belirtirken “Aşı olmak için gelenlerin fazla olması bizi mennun etti. Tüm doktorlarımıza ve genel olarak sağlık emekçilerimize teşekkür ediyoruz” dediler. Aldığımız bilgiye göre, her iki yerde de Türkiyeli doktorlara yarımcı olan hekimler ve yardımcılarına, yöneticiler ve dernek üyelerinden de çok sayıda kişi katkıda bulundu. Toplamda 19 doktor ve eczacıya onlarca kişi yardımcı oldu. Her iki yerde de toplamda 88-90 kişi emek harcadı.

            Yine gazetemize bilgilendirmede bulunan Dr. Ali Efter Yıldız ve Dr. Mustafa Kangal, kampanyaya gösterilen ilgiden memnun olduklarını belirterek “Vatandaşın aşının önemini kavradığını görmek çok iyi. İlk iki aşı gibi, yüksek koruma ve direnç sağlayan üçünce hatırlatma aşısı çok önemli ve muhakkak yaptırılmalı. Önümüzdeki dönemde de MedTÜRK olarak bu tür kampanyaları devam ettireceğiz” dediler. Düzenlenen organizasyonun sorunsuz ve vatandaşı uzun süre bekletmeden gerçekleşmesini sağlayan dernek yöneticilerine ayrıca teşekkür ettiler.

Doktorlar, sadece kendi kampanyalarını da beklenmemesi gerektiğini, kendi ev doktorları ve belediye ile sağlık kurumlarındaki olanaklardan faydalanmaları gerektiğini vurguladı. 2 günlük aşı kampanyasına çağrıda bulunan 19 sağlıkçı şu isimlerden oluşuyor: Dr. Ali-Efter Yıldız, Dr. Berivan Baur, Dr. Vedat Altug, Dr. Zekayi Sözen, Dr. Selma Sözen, PD. Dr. Makbule Şenel, Dr. Nurcan Incekara, Dr. Mustafa Alan, Dr. Saadet Arda, Dr. Tuğrul Koçak, Dr. Haydar Süslü, Dr. Ufuk Mytilineos, Dr. Bora Akyürek, Dr. Mustafa Kangal, Dr. Visal Tumani, Suzan Atabey (West-Apotheke), Şenay Başak (Stadt-Apotheke), Dr. Zeynep Elmas.

Ulm belediyesi tarafından gazetemize iletilen aktüel aşı yapılan tarihler ve adreslerin yer aldığı ve sürekli güncellenen internet adresi şöyle: https://www.ulm-impfzentrum.de/veranstaltungen/