“Valizler Dolusu Umut” sergisi Frankfurt’ta

Türkiye ile Almanya arasında gerçekleşen iş göçü anlaşmasının 60. yılı sebebiyle “Valizler Dolusu Umut” adıyla hazırlanan resim sergisi, 30 Mart 2022 tarihinde Alman Sendikalar Birliği Gençliği (DGB Jugend) Kulübü’nde başlayacak.


Gazeteci Ali Çarman’ın Türkiye ile Almanya arasında gerçekleşen iş göçü anlaşmasının 60. yılı sebebiyle hazırladığı çok sayıda resim ve belgelerden oluşan “Valizler Dolusu Umut” sergisi, 30 Mart 2022 tarihinde Alman Sendikalar Birliği Gençliği (DGB Jugend) Kulübü’nde (Untermainkai 67, 60329 Frankfurt) saat 20’de başlayacak. Serginin 30 Nisan 2022 tarihine kadar kalacağı kaydedildi.
DGB Gençliği ve DİDF Frankfurt Gençliği’nin birlikte düzenlediği sergi hakkında şu açıklama yapıldı:
Yıllar önce emekçiler valizlere umutlarını doldurup yola düştüler. Nereden mi? İtalya, Yunanistan, Portekiz, Türkiye ve daha nice ülkelerden. Üç beş yıl derken yıllar su gibi aktı. Ve 60 yılı geride bıraktık. Yeni nesiller burada doğup burada büyüdüler.

İş için gelinen Almanya, kuşaktan kuşağa ve hayatın gerçeklikleriyle birlikte kalıcılığa ve yaşam ülkesine dönüştü.

Bugün artık insanlarımız daha iyi bir yaşam mücadelesini ve gelecek planlarını parçası oldukları toplumun emekçileriyle birlikte vermekte.

Türkiyeli işçilerin Almanya’ya gelişlerinin 60. yılında; uzun bir zamandır toplamış olduğumuz çok sayıda fotoğraf ve belgelerden oluşan ‚Valizler Dolusu Umut‘ başlığı altında tarihsel bir sergi hazırladık.

Sergi, daha güzel bir hayat için büyük fedakarlıklarda bulunan, tanımadığı bir ülkede karşılaşabileceklerini göze alma cesareti gösteren işçilerin hayatlarından kesitler vermekte.

60 yıllık tarihi sürece kısa bir bakış; Türkiyeli işçilerin Almanya serüveninin en eski kökleriyle en yeni dalları arasında bağ kuruyor.

Toplumsal yaşamı bilinçle kurabilmenin bir önkoşulu vardır; geçmişi bilmek, şimdiki zamanı öğrenmek ve bu temel üzerinde geleceği inşa etmek!

Valizler Dolusu Umut adlı sergimizin anlamı budur.