Venedik’i günübirlik ziyaret eden turistlerden giriş ücreti alınacak

Alınan bu kararın amacının, kentin hassas yapısına uygun olarak belirli dönemlerde günübirlik turizmin önüne geçmek olduğu belirtildi.

Merhaba Haber Merkezi

İtalya’nın kanallarıyla ünlü Venedik kentinde günlük turist akınlarını kontrol edebilme amacıyla şehre günübirlik gidecek turistlerden giriş ücreti alınacak.

Venedik Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre karar, Venedik Belediye Meclisinde oy çokluğuyla onayladı.

Buna göre, günübirlik ziyaret eden turistlerden 5 Euro giriş ücreti istenecek. Uygulama, 2024’ün bahar aylarında turist yoğunluğunun arttığı günlerde devreye alınması bekleniyor.

Belediye meclisinin belirleyeceği takvim doğrultusunda, 2024’te yoğun geçmesi beklenen 30 ayrı günde günübirlik turistlerden giriş ücreti alınacak.

Venedik Belediyesi sınırları içerisindeki tesislerde konaklayanlar, Venedik’in içinde bulunduğu Veneto Bölgesi’nde ikamet edenler, 14 yaş altı çocuklar, bakıma muhtaç olanlar, spor müsabakalarına katılanlar, seyahate çıkan lise öğrencileri bu ücreti ödemekten muaf tutulacak.

Alınan bu kararın amacının, kentin hassas yapısına uygun olarak belirli dönemlerde günübirlik turizmin önüne geçmek olduğu belirtildi.

Venedik Belediye Başkanı Luigi Brugnaro, “Büyük bir tevazu ile test yapacağız, kimseye zarar vermemeye çalışacağız” dedi.