Württemberg eyaletinde “40. Yıl Gençlik Buluşması”

Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinindeki Güglingen beldesinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB) 40’ıncı kuruluş yıl dönümü münasebetiyle “Gençlik Buluşması” düzenlendi.

Merhaba Haber Merkezi

Güglingen DİTİB Osman Gazi Camii’nin ev sahipliğinde Stuttgart DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanlığı ve Württemberg DİTİB Eyalet Bölge Birliği iş birliğiyle düzenlenen gençlik buluşması, muazzam bir katılımla gerçekleşti. Turnuvayla ilgili gazetemize gönderilen açıklamayı aşağıda veriyoruz:

600 gencin iştirak ettiği ‘Gençlik Buluşması’nda, Uluslararası İlahiyat Programı (UİP) tanıtıldı, aynı zamanda Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB) kuruluşunun 40. yıl dönümü münasebetiyle 40 yıllık geçmişi hatırlatıldı ve kurumun bu günlere gelmesinde emeği geçenlere teşekkür edildi.

‘Gençlik Buluşması’na katılan Stuttgart DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Fatih Burak Mermer, gençlere sevgi, saygı, sadakat, sorumluluk ve sabır gibi önemli kavramları hayatlarına rehber edinmelerini tavsiye etti. Etkinliğin DİTİB’in 40’ıncı kuruluş yıl dönümüne denk gelmesiyle daha da büyük anlam kazandığını ifade eden Mermer, ayrıca, Uluslararası İlahiyat Programı’nı tanıtarak, DİTİB’in daha nice 40 yıllarda gençlerle birlikte başarılı hizmetler yürütülmesini temenni etti.

Uluslararası İlahiyat Programı (UİP) hakkında Marmara İlahiyat Fakültesi mezunlarından Mesut Arslan ve Kübra Arslan da, gençlere kendi deneyimlerini aktardılar. Türkiye’deki eğitimlerinin kendilerine faydalı olduğunu vurgulayarak, bir kez daha Türkiye’ye gidip ilahiyat eğitimi almak istediklerini ifade ettiler. Ayrıca, okula başladıkları ilk günden mezun oluncaya kadar geçen dönemi detaylarıyla anlatarak, gençlerin aklında oluşan soru işaretlerini giderdiler.

Programın sonunda ödüllü kahoot yarışması düzenlendi ve dereceye giren gençlere ödüller verildi. Stuttgart Dini Danışma Kurulu Başkanı Fatih Burak Mermer tarafından gençlere ödüllerin takdim edildiği etkinlik coşkuyla sona erdi.

Gençlik buluşmasına Württemberg DİTİB Eyalet Bölge Birliği başkanı İsmet Harbi’nin yanı sıra eyalet gençlik birliği ile cami derneklerinin gençlik kolları yöneticileri de katıldı.