Yazarımız Hüseyin Şenol’a tehdit

Merhaba Gazetesi ve Avrupa Demokrat İnternet Gazetesi yazarlarından sosyalist kimliğiyle tanınan gazeteci Hüseyin Şenol, mermiyle tehdit edildi.


Merhaba Haber Merkezi

Merkezi Güney Almanya’nın Neu-Ulm şehrinde bulunan, 31 yıldır “Ayrımcılığa ve ırkçılığa karşı anti-faşist gazete” şiarıyla çıkan Merhaba Gazetesi’nin kurucusu olan ve halen yazı kurulunda yer alan gazeteci-yazar Hüseyin Şenol’a ait, gazetedeki posta kutusuna mermi bırakıldı. Şenol, aynı zamanda “Sansüre inat” şiarıyla yayın yapan muhalif haber sitesi Avrupa Demokrat’ın da düzenli yazarlarından.

            Polisin de araştırmasını sürdürdüğü olayla ilgili kısa bir açıklamada bulunan Hüseyin Şenol, olayın çok yönlü olabileceğini ve birkaç çevreden şüphelendiğini söyledi. “Türkiyeli faşistler de olabilir” diyen Şenol, mermili tehdidin ırkçı Alman Nazilerinden de gelebileceğini belirterek “Sonuçta, duruşumuz ve mücadelemiz her iki tarafın ırkçılarına, faşistlerine karşı” dedi.

            Neu-Ulm Polisi, tehdit olarak bırakılan kullanılmış mermi çekirdeğinin balistik ve diğer teknik araştırmaları dahil, olayı çok yönlü araştırdığını belirtti. Şenol, önümüzdeki günlerde de konu hakkındaki gelişmeleri aktaracağını söyledi.

            Son dönemlerde Türkiyeli muhaliflere karşı artan tehdit girişimlerinin son mağdurlarından sosyalist gazeteci Hüseyin Şenol “Tabii ki önlemlerimizi alacağız ama mücadelemizden geri durmayacağız” diyerek, bulunduğu her alanda faşizme ve ırkçılığa karşı mücadelesi sürdüreceğini belirtirken, Türkiye halklarıyla dayanışmaya hareketinin parçası olmaya devam edeceğinin altını çizdi.

            Halkların Demokratik Partisi (HDP) aktivistlerinden olan Hüseyin Şenol, yurt dışında da kurulan son Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Avrupa Merkez Yönetim Kurulu’nda da kuruluşundan itibaren yer aldı. 12 Eylül Darbesi mağduru sürgünlerden olan Şenol, bulunduğu bölgede çeşitli “yerli ve göçmen” insan hakları kuruluşları, sendika, inisiyatif ve diğer kurumlarda aktif mücadele içinde bulundu. Kurtuluş geleneğinden gelen gazeteci, sırasıyla kurucu bileşeni olarak yer aldıkları SDP, Sosyalist Parti ve SYKP içinde de aktif mücadele yürüttü. Ulm Tohum Kültür Merkezi (TKM) üyesi Şenol, 40 yıla yakın süredir gazetecilik yapıyor ve yazıları, haberleri Merhaba ve Avrupa Demokrat dışında da çeşitli gazete, dergi ve platformlarda çıkmaya devam ediyor.