Yurt dışından getirilen ikinci telefon için yeni saçma düzenleme

Yurt dışından telefon getirenler için yeni düzenleme ile ikinci telefonlar artık Türkiye’ye sokulamayacak. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, 120 günlük kayıtsız kullanım süresini 180 güne çıkarabileceklerini duyurdu.

Yurt dışından getirilen telefonlar için yeni düzenlemeyle sınır getirildi. Artık yolcular, gümrük vergisini ödemelerine rağmen ikinci telefonlarını ülkeye sokamayacaklar, ikinci telefonlara gümrükte el konulacak. Önceki düzenleme ile yurt dışında yaşayan ve Türkiye’ye gelişlerinde cep telefonu getiren Türk vatandaşların 120 günlük kayıtsız kullanım süresi 180 güne çıkarılmıştı.

YURT DIŞINA ÇIKARKEN İADE EDİLECEK

Ülke basınında yer alan habere göre, yolcu tekrar yurt dışına çıktığında el konulan telefon kendisine iade edilecek. Ancak, bu durumdaki cep telefonlarının 3 aya kadar gümrük ambarlarında bekletilmesi istenebilecek.

DAHA ÖNCE DE SÜRE UZATILMIŞTI

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, yurt dışından getirilen cep telefonlarının 120 günlük kayıtsız kullanım süresinin, e-Devlet üzerinden 180 güne çıkarılabileceğini duyurdu. “Yurt dışında ikamet eden ve beraberinde mobil cihaz getiren vatandaşlarımız, 120 günlük kayıtsız cihaz kullanım sürelerini otuzar günlük sürelerle 2 defaya mahsus olarak 180 güne kadar e-Devlet Kapısı üzerinden uzatabilirler” ifadelerine yer verildi.

KAYIT ÜCRETİ 31 BİN LİRAYI AŞMIŞTI

Yurt dışı telefon kayıt ücreti, Ocak 2024 itibarıyla 31 bin 692 TL’ye yükseltilmişti.