Yüz binler tüm dünyada iklim için meydandaydı

Pandemiden bu yana en büyük küresel iklim protestosunda dünyanın dört bir yanından ağırlıklı gençler olmak üzere iklim aktivistleri sokaklara ve meydanlara çıktı.

Merhaba Haber Merkezi

Dünyanın dört bir yanındaki gençler, COVID-19 pandemisinin başlangıcından bu yana en büyük protestolarında, feci iklim değişikliğini önlemek için acil eylem talep etmek için dün (24 Eylül Cuma) sokaklara çıktı.

Grev, dünya liderlerinden gezegeni ısıtan sera gazı emisyonlarını büyük ölçüde azaltmak için daha iddialı iklim eylemi sağlamayı amaçlayan Birleşmiş Millitler COP26 zirvesinden beş hafta önce gerçekleşiyor.

3 milyon yıldır en yükseği

İsveçli aktivist Greta Thunberg, Almanya’nın başkentinde binlerce protestocuya hitaben yaptığı konuşmada, “Gökyüzündeki CO2 konsantrasyonu en az üç milyon yıldır bu kadar yüksek olmamıştı” dedi ve ekledi: 

“Hiçbir siyasi partinin bunu sahiplenmeye yeterince yakın davranmadığı her zamankinden daha açık.”

Fridays for Future gençlik hareketi tarafından 1500’den fazla yerde planlanan gösteriler, Asya’da Filipinler ve Bangladeş’te küçük çaplı gösterilerle başladı ve gün boyunca Varşova, Torino ve Berlin gibi Avrupa şehirlerine yayıldı.

Bangladeş, Dakka’da bir genç iklim aktivisti olan 22 yaşındaki Farzana Faruk Jhumu, “Herkes sözler vermekten bahsediyor ama kimse sözünü tutmuyor. Daha fazla eylem istiyoruz. Biz sadece vaatleri değil, sonuçları da görmek istiyoruz” dedi.

Ağustos ayındaki bir dönüm noktası olan BM iklim bilimi raporu, insan faaliyetlerinin iklim bozulmalarına on yıllardır kilitlendiği konusunda uyardı.

Şimdiye kadar, hükümetler bunu yapacak kadar hızlı bir şekilde emisyonları azaltmayı planlamıyor.

Eylemler ve gençler geri döndü

Polonya’nın Varşova kentinde düzenlenen bir protestoda 19 yaşındaki genç aktivist Dominika Lasota, “Polonya’da olanlara yüksek sesle ‘hayır’ dediğimiz için buradayız” dedi. 

Cuma günkü grev, COVID-19 pandemisi kitlesel toplantıları büyük ölçüde durdurmadan ve eylemin çoğunu çevrimiçi yapmaya zorlamadan önce, 2019’da altı milyondan fazla insanı sokaklara çeken gençlik iklim protestolarının geri dönüşü oldu.

Ulm’da da binler meydandaydı

Tüm dünyada ve Almanya’da olduğu gibi Güney Almanya’da bulunan Ulm şehrinde de gerçekleştirilen Küresel İklim Grevi eylemi için 3 binden fazla kişi meydana çıktı. Eyleme katılan Türkiye örgütlenmelerden Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF) taraftarları: “Sosyalistler ve ilerici, devrimci göçmenler olarak, yaşabilabilecek yeni bir doğa mücadelesi için iklim aktivistleri ile birlikte alanlardaydık.”

Fotoğraflar: Markus Spiske – Pexels ve Merhaba