Zaman & mekanlar arası bir yolculuk

Augsburg Zitera Derneği ile genç kanuni Emre Can Erol‘dan müzik köprüleri

Merhaba (Augsburg)

Augsburg-Göggingen’deki Roncallihaus’ta Augsburg Zitera Derneği (Zitherverein Bavaria Augsburg) yıllık konserini düzenledi. Dernek bu sene bir ilke imza attı: Zitera orkestrası, kanun ile Zitera müşterek ezgilerle dinleyicileri büyüledi.

Konser Rönesans ve Barok döneminden oyun havalarıyla açıldı. Prof. Hans Gruber yönetimindeki orkestra diskant, alto ve basso ziteraları, bunların yanında iki gitar ile çok renkli bir nağmeler yelpazesine kavuştu. Bu parçaları tekrar 17. yüzyıldan neşeli bir beste ve finalde Moritz Moszkowski’nin ateşli “İspanyol Dansları” izledi.

Akşamın hiç kuşkusuz bir doruk noktası programın iki ‘alafranga’ bölümünün arasında kanunuyla renk katan Emre Can Erol ile yaşandı. Göksel Baktagir’in ‘Müzik Kutusu’ isimli parçasını duygulu yorumuyla mı, besteden önce çaldığı çok renkli giriş taksimiyle mi dinleyicileri daha çok büyüledi tartıșılır. Enstümanını dinleyicilere tanıttıktan sonra ‘kardeş çalgılar’ diye Michael Bernreuter’i diskant ziterasıyla sahneye davet etti. İkili mevlevihane geleneğinden gelen neyzen Gavsi Baykara’nın ancak birkaç yıldır unutulmaktan kurtulan Nihâvend Saz Semâîsi ile herkesin kalbine dokundu. Ardından hareketli Nikrîz & Nihâvend Kasap Havaları ile – Rumlar’da ‘Hasapiko’ diye geçiyor – dinleyicilere eski İstanbul’un kosmopolit esintileri hissettirdiler. Uzun uzadıya yapılan alkışlar bunun bir belirtisi idi: Mûsikînin alaturkası, alafrangası olmaz.

Bitmeyen alkış ve yoğun istek üzerine zitera orkestrası “Happy End” isimli bir veda parçasını çaldı. Fakat mutlu sondan çok mutlu bir devam beklenebilir – 2024 Kasım ayı yine konser zamanı. Bosfor’dan Lech Nehri’ne uzanan müzik köprüleri de yıkılmayacak gibi görünüyor …

İletişim: Zitherverein – BAVARIA AUGSBURG (zitherverein-augsburg.de)