17 yaşında idam edilen direnişçi: Helmut Hübener | Ali Çarman


Karanlık yıllar olarak tarihe not düşülen Hitler döneminde Almanya’da nazi-faşizm rejime karşı insanlığın geleceği, özgürlükler ve barış için mücadele edenler ölüm ile koyun koyuna bir mücadele gerçekleştirdiler.

Her yaştan, her inançtan ve her kesimden insanlar büyük bir cesaretle Alman halkına Hitler ve rejimi anlatarak direniş çağrıları yaptı. Bunlardan birisi de, 17 yaşında idam edilen Helmuth Günter Hübener’dir.

Hamburg’lu bir işçinin oğlu olarak 8 Ocak 1925 de doğan Helmuth Günther Hübener çocuk yaşta babasını kaybetti. Babasız büyüdü ve Hamburg sosyal hizmetler dairesinde eğitim aldı. Nazi rejimin herkese kan kusturduğu yıllarda Hübener kendini Kilise eğitimine verdi. Kilisenin papazına gönüllü sekreter oldu.  

Yaşam koşulları çocukları çok erken olgunlaştırır, haksızlıklara bir şeyler yapma isteğini güçlendirir. Helmuth da 15 yaşında iken KPD’nin Altona gençlik grubuyla görüşmeler yaptı. Onları dinleyerek toplama kampları ve savaş hakkında gerçekleri öğrenir. Oluşturmuş oldukları gençlik grubunun kendi olanaklarıyla hazırladığı el ilanlarını işçi semtlerinde düzenli dağıtırlar. Grubun bütün üyeleri 15 ile 17 yaş arasındadır.

Hübener grubu üyeleri, uluslararası radyo yayınlarını dinleyerek savaş hakkında gerçekleri öğrenir. Ve halktan saklanan bu gerçek bilgileri anlatmakla yetinmeyip doğrudan eylem çağrıları yaparlar. Bildirileri yaşadışı olarak ilan sütünlarına, nazilerin ilan panolarına ve değişik biçimlerde dağıtırlar. Ölümü göze alarak dağıtılan bildirilerden kısa bir alıntı: Karar verin, kararlı bir hareket halkımızı ve ülkemizi Hitler’in tatlı sözlerle sürüklediği uçurumdan hala kurtabilir. Çok geç olmadan harekete geçin. Kahrolsun Hitler…

Cesaret yaşa değil yürekli olmaya bakar

Hamburg’un değişik semtlerinde dağıtılan bidiri ve el ilanları kısa sürede ses getirir. Hübener, Gestapo tarafından takip edilip 5 Şubat 1942 de tutuklanır. Gestapo, ihbarcılar sayesinde grubun iki üyesini daha tutuklar. Tutuklananlar en ağır işkencelerden sonra yargılanmak üzere Berlin mahkemesine gönderilir.

Mahkeme de yapmış oldukları bütün çalışmaları üstlenerek arkadaşlarını kurtarmaya çalışır. Mahkemenin broşürlerle ilgili “Bunu neden yaptınız?” sorusuna “Çünkü insanların gerçeği bilmesini istedim” diye yanıtlıyor Hübener.

Ağustos 1942 de başlayan mahkeme henüz 17 yaşında olan Helmuth Hübener’e vatana ihanet suçundan idam cezası verir. Arkadaşlarına ise onar yıl hapis cezasına çarptırılır. Ve savaşın sona ermesi, faşizmin yenilgiye uğratılması sonunda büyük bir şansla hayatta kalmayı başarırlar.

Yaşının küçük olması idamı engellediği için yargılamanın hakimi Hübener’in reşit olduğunu ilan ederek idam edilmesine Nazi mührünü basar. Hürriyet istemekten başka suçu olmayan on yedi yaşındaki çocuk-genç direnişçi Helmuth Hübener, 27 Ekim 1942 de Berlin Plötzensee cehenneminde gece saat 20 sularında elleri arkadan bağlı şekilde giyotin altına götürülüp idam edilir. O, insanlık tarihine 17 yaşında genç cesaret abidesi bir direnişçi olarak geçti.

12 Yıl süren Hitler rejimi döneminde başta toplama kampları olmak üzere genel olarak hayatın bütün alanlarında olup bitenleri günümüzde hayal etmek dahi insana acı veriyor… Bunun için günümüzde gerçekleştirilen antifaşist eylemlerin ortak çağrısı; Bir Daha Asla büyük önem taşıyor.


Ali Çarman – 28.10.2023