Bu gece Avrupa’da saatler geri alınıyor

Avrupa’da kış saatine bu gece geçilecek ve saatler 28 Ekim’i 29 Ekim’e bağlayan gece bir saat geri alınacak. Avrupa’da kış saati uygulamasıyla ilgili tartışmalar ise sürüyor.

Merhaba Haber Merkezi

Avrupa’da saatler bu gece, yani 28 Ekim’i 29 Ekim’e bağlayan gece bir saat geri alınacak ve kış saatine geçilecek. Ancak kıtada saat değişikliği uygulamasıyla ilgili tartışmalar son bulmuş değil. Şimdilik sadece korona salgını nedeniyle ileri ertenmiş durumda.

2018 yılında dönemin Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker de saat uygulamasının kaldırılması gerektiğini söylemişti. O dönem AB çapında internet üzerinden yapılan bir ankette katılımcıların yüzde 84’i kış saati uygulamasını istemediklerini belirtmişti. Avrupa Parlamentosu da Mart 2019’da büyük çoğunlukla saat değişikliği uygulamasının 2021’de kaldırılması yönünde tavsiye kararı almıştı. Avrupa Parlamentosu yaz ya da kış saatinden birinin seçilip onda kalınmasını istemişti. Ancak uygulamadan çıkıp çıkmayacaklarına üye devletlerin karar vermesi gerekiyor. Bunun ise yakın vadede gerçekleşmesi beklenmiyor.