Irkçı Parti AfD’ye karşı gösteri

Demokratik kurum ve kuruluşlarca tehlikeli bir gelişme olarak görülen AfD’nin yapmış olduğu Stuttgart’taki ‘Vatandaş diyaloğu’ toplantısı protesto edildi.

Ali Çarman

Ali ÇARMAN (Stuttgart)

Sağa karşı birlik/Stuttgart gegen Rechts platformunun ‘’Irkçı ve sağcı polikalar asla çözüm olamaz’’çağrısıyla yapılan yürüyüş ve mitinge 300 kişi katıldı. Protesto edilen ve Kursaal salonundaki AfD’nin toplantısına ise 60 kişi katıldı.

Almanya’da artık gelenekselleşmiş bir durum var ki o da polisin AfD’nin çalışmalarının gerçekleşmesi için olağan üstü bir gayret içinde olmasıdır. Buna bir kez daha tanık olduk. Protesto mitingine katılan insan kadar polis Bad Cannstatt’a yığdırılıp göz dağı verildi.

Gençlerin çoğunlukta olduğu eylemde; “Naziler defolsun”, “ırkçılara hayır”, “faşizme karşı omuz omuza”, “yaşasın enternasyonal dayanışma”, “bütün Stuttgart AfD’ye karşı”, “Alman polisi ırkçıları koruyor” sloganları haykırıldı. Bazı aileler iki-üç yaşındaki çocuklarıyla ırkçılığa karşı yapılan mitinge geldiler. Yürüyüş güzergahındaki evlerden alkışlarla destekleyenler oldu.

AfD’nin hükümete gelmesini önlemek önemlidir diye açıklama yapan sağa karşı birlik sözcüsü herkesi sağcı-popülist politikalara, ırkçılara karşı daha duyarlı ve hep birlikte mücadeleye etmeye çağırdı. Bu Cuma akşamı saat 17.30 da yüzlerce kişi bir kez daha ırkçı tehlikeye karşı yürüyüş ve miting gerçekleştirdi. Polisin zaman zaman prokove edici tutumuna rağmen herhangi bir olay ve tutuklama yaşamadan eylem sona erdi.