73 yıllık tarihinde bir ilk: Yasmin Fahimi DGB’ye başkan seçildi

Almanya’da çeşitli iş kollarındaki sendikaların oluşturduğu Alman Sendikalar Birliği’nin (DGB) başkanlığına SPD’li Federal Meclis Milletvekili Yasmin Fahimi getirildi.

Merhaba Haber Merkezi

1949’da kurulan DGB’ye ilk kez bir kadın başkanlık ediyor. Fahimi, 2014’ten beri sendika federasyonunu yöneten Reiner Hoffmann’ın yerini aldı. Fahimi, seçilmesinden önce yaptığı bir giriş konuşmasında, liderliği altında DGB’nin diğer şeylerin yanı sıra çalışma dünyasında kadınlara karşı ayrımcılığa karşı mücadelesini hızlandıracağını duyurdu.

Milletvekilliğini bırakacak

2000’den 2013’e kadar kimya eğitimi alan Fahimi, madencilik, kimya ve enerji endüstrisi birliğinde sendika sekreteriydi. 2014 ve 2015 yıllarında SPD genel sekreteriydi. 2016’dan 2017’ye kadar Federal Çalışma Bakanlığı’nda Devlet Sekreteri olarak görev yaptı. 2017’den beri Alman Federal Meclisi üyesi. DGB’ye başkanlık etmek için seçimden sonra Bundestag görevinden istifa edeceğini açıkladı.

DGB Genel Kurulunda Sosyal Demokrat Parti (SPD) Milletvekili Yasmin Fahimi, yeni DGB Genel Başkan seçildi. Seçimde oyların yüzde 93,2’sini alan Fahimi, DGB tarihinde ilk kadın başkan oldu.

Annesi Alman, babası İranlı olan Fahimi milletvekilliğini bırakacağını açıkladı.

DGB’nin toplamda yaklaşık altı milyon üyesi olan sekiz üye sendikası var. Sendikanın federal kongresi, sendika federasyonunun en üst organı ve dört yılda bir toplanır.

Fahimi için “Sendikalarda uzun yıllara dayanan deneyim” yorumu yapıldı. DGB, “sosyo-ekolojik bir dönüşümün ancak çalışanların haklarının güçlendirilmesi ve çalışanların güvenliğinin sağlanması durumunda başarılı olabileceğini” söyledi. Yine sendikadan yapılan açıklamada “DGB sendikaları, kendilerini dönüşümü şekillendirmede merkezi bir güç olarak görüyor. Yasmin Fahimi ile, sendikalarda uzun yıllara dayanan deneyime sahip, açık sözlü bir işgücü piyasası ve eğitim uzmanı kazanıyoruz.” dendi.