ABD’de ilk kez sırtlanlarda Covid-19 tespit edildi

ABD’nin Colorado eyaletine bağlı Denver kentindeki hayvanat bahçesinde yaşayan sırtlanlara ilk defa Covid-19 teşhisi konuldu. Hayvanat bahçesinde son dönemde Covid-19’a yakalanan başka hayvanlar da oldu.

Merhaba Haber Merkezi

ABD’nin Colorado eyaletine bağlı Denver kentindeki hayvanat bahçesinde yaşayan sırtlanlara ilk defa Covid-19 teşhisi konuldu.

Ulusal Veteriner Hizmetleri Laboratuvarlarından yapılan açıklamada, Denver Hayvanat Bahçesi’ndeki birçok aslanın hastalandığı ifade edildi. Açıklamada, bunun üzerine hayvanat bahçesindeki hayvanlardan örnekler alındığı ve incelendiği belirtildi.

İncelemelerin ardından hayvanat bahçesindeki 2 sırtlan, 11 aslan ve 2 kaplana Covid-19 teşhisi konulduğu aktarılan açıklamada, bu durumun sırtlanlar için bir ilk olduğu vurgulandı.

Başka hayvanlar da yakalandı

Hayvanat Bahçesi’nden sırtlanların durumuyla ilgili yapılan açıklamada, 22 yaşındaki Ngozi ve 23 yaşındaki Kibo’nun hastalığı hafif geçirdikleri ifade edildi.

AA’nın haberine göre, sırtlanların şarbon ve kuduz gibi hastalıklara oldukça dirençli olduğu kaydedilen açıklamada, Covid-19’u da en kısa zamanda atlatmalarının beklendiği belirtildi.

Açıklamada, hayvanat bahçesinde son dönemde Covid-19’a yakalanan başka hayvanların da olduğu ve bunlardan bazılarının tamamen iyileştiği bazılarının da durumunun iyiye gittiğine işaret edildi.

ABD ve Rusya’da aşı çalışmaları vardı

ABD ve İtalya’dan iki biyoteknoloji şirketi bir araya gelerek hayvanlar için koronavirüs aşısı geliştirmek için Nisan 2021’de çalışmalara başlamıştı.

Bu aşıyla virüsün hayvanlardan insanlara yayılımını önlemek ve evcil hayvan sahiplerinin korkularını gidermek de amaçlanıyordu.

Rusya’da da hayvanlara yönelik koronavirüs aşı çalışmaları başlamıştı. Ülkenin tarım ürünleri denetim ajansı Rosselhoznadzor’a bağlı Federal Hayvan Sağlığı Merkezi, evcil hayvanlar ve vizonlar için benzer bir aşı üzerinde çalışıyordu.

Ancak iki ülkede de aşılar çalışma aşamasında kaldı, henüz uygulamaya geçilmedi.

Virüs nedeniyle hayvanlar öldürülmüştü

Salgının başladığında Danimarka’da milyonlarca vizon koronavirüs mutasyonuna uğramış bir virüs sebebiyle katledilmişti. 

ABD ve Hong Kong gibi ülkelerde de onlarca ilk olarak kedi ve köpeğe, ardından başka ülkelerde başka birçok hayvana da koronavirüs teşhisi konulmuştu.

Foto: Klaus Keuthen – Pixabay