İlk “Merhaba” diyeli 31 yıl oldu


31 yıl önce çıkarken, özellikle ırkçılığa karşı tavrımızı net koymuştuk ve Merhaba’nın yayın politikasında bu tavır “olmazsa olmazımız” oldu. Şöyle demişiz 31 yıl önce: “Merhaba siyasi görüş bakιmιndan tarafsιz olmasιna karşιn, bazι konularda kesinlikle taraftιr: Bizler, ιrkçιlιğa, yabancι düşmanlιğιna ve her türlü ayrιmcιlιğa karşιyιz.”

İlk kez “Merhaba” diyeli 31 yıl oldu ve şimdi 2022 ilk sayısında 32. yayın yılındayız…

Almanya’daki Türkiyelilerin tarihi arşivi Merhaba, 32. yayın yılının ilk sayısında bir kez daha “merhaba” diyor tüm okurlarına. Koca koca yılları gerisinde başarı öyküleriyle bırakan Merhaba, bir yıla daha el sallıyor olmanın sevincini yaşatıyor bize.

Güney Almanya’nın Bavyera ve Baden-Württemberg eyaletlerinde Türkçe yayın yapan en eski ve en büyük gazete olan Merhaba, 32. yayın yılına başlamanın haklı gururunu yaşıyor.

İlk 8 yıl ayda bir kez yaşamlarınıza „Merhaba“ dedik önce, sonrasında ise 20 yıllık bir süreçte ayda 2 defa çıktık karşınıza. 3 yıldır da, ayda bir kez de olsa iki eyalete farklı baskılarla çıkıyoruz. Yani iki ayrı gazete prensibini bu şekilde sürdürmeye çalışıyoruz.

“Gözünüz kulağınız olacağız“ derken, sürekli bunun bilinciyle hareket etmek için çaba sarf ettik. Güçsüz düştüğümüzde, imkanlar el vermediğinde, yeniden aylığa dönmekten çekinmedik. Çok isterdik haftalık olmayı ama kısmet değilmiş. Malum, basın-yayın alanındaki kriz durmaksızın devam ediyor. Özellikle de basılı yayın üzerindeki kriz çok daha ağır devam etmekte. Ve maalesef, bu kriz bırakın azalmayı daha da artıyor. İki yıldır da korona da tuz biber ekti bu durumun üzerine.

Hep birlikte bu zor günleri ve artçılarını da aşacağız…

2022’e Merhaba

            Yeni yılda da, Merhaba “Azınlık veya göçmen olmaktan doğan haklarımız” için mücadelesine devam edecek.

2022’de de, başta anadilimiz olmak üzere, tüm azınlık haklarımız verilmelidir!

            Türkçe’nin itibarı korunmalıdır!

            60 yıllık göçün büyük bölümü ağır sancılarla yaşandı. Günümüzde de sancılar ağır biçimde devam ediyor.

60. yıl nedeniyle, önceki yıllara oranla daha fazla ve aktif etkinlik yapıldı. Yıldönümlerinde birkaç belgesel, sergi ve kokteyl gibi etkinliklerle geçiştirilmeye çalışılan sorunun büyüklüğü, “Ortaya çıkan Nazilerin işlediği cinayetler ve katliamlar” ile de bunu tüm kesimlere gösterdi.

            Sorun o kadar ağır ki, iki tarafa da, her tarafa da ciddiyetle yaklaşma görevi veriyor.

            Sorun, “kokteyllerle ve açıklamalarla” çözülecek hafiflikte değil…

            31 Ekim 2021 tarihinde, Türkiye ile Almanya arasında imzalanan İşgücü Anlaşmasının 60. yıldönümü kutlandı. Türkiye’den göçün 61. yılı olan 2022’de de, son 31 yıldır olduğu gibi, Merhaba’nın azınlık hakları mücadelesi devam edecek…

            2022’in barışa, dostluğa köprü olmasını diliyoruz…

Tüm Neonazi parti ve örgütlenmeler yasaklanmalıdır

Açılımı “Batının İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar” olan PEGİDA (Patriotische Europäer Gegen Islamisierung Des Abendlandes) gibi Nazilerce örgütlenen, on binlerce ırkçıyı bağrında barındıran oluşum ve girişimlere karşı aktif mücadele edilmesi gerektiğini sürekli söyledik. Onlarca yıldır NPD, Republikaner ve diğer faşist parti, örgüt, hareket için de bunu dillendirdik. Şimdi PEGİDA da yalnız değil ve bağrından ufaklı-büyüklü çeşitli hareketler çıkardı ve çıkarmaya devam ediyor.  Önemli güce ulaşan faşist parti Almanya için Alternatif (AfD) ve yine günümüzde korona pandemisiyle gündeme gelen “Kimlikçiler”, “Querdenker” örgütlenmeleri de bunlardan bazıları. Bu dördü ve bunların içinde yer alan çok sayıda büyüklü-küçüklü ırkçı faşist oluşumlarla birlikte, hem ayrı ayrı, hem de iç içedir. Mülteci konusunu işleyen AfD ile, korona üzerine “inkar ve komplo senaryoları” ile on binleri, hatta yüzbinleri topluyor Querdenker oluşumu. Diğer faşist oluşumlar da, hem diğer faşizan örgütlenmelerin yeni adresi oluyor ve bağrından yeni yeni radikal faşist örgütlenmeler çıkarmaya devam ediyor.

Bu yazıda uzun uzun korona salgını konusuna fazla değinmiyoruz. Takip ediyorsunuz; sürekli gündemimizde olan bu pandemi konusuna ağırlık veriyor, sayfalarımızın çoğunu b u konuya ayırıyor ve “aşı olunmalı” çağrımızı da sürekli yapıyoruz.

Almanya Genel Seçimleri sonrası geçtiğimiz günlerde üzerinde anlaşma sağlanan yeni koalisyonu da yakından takip edecek, bu alanda da sesiniz olacağız. SPD, Yeşiller ve FDP tarafından oluşturulan yeni hükümet, şimdilik göçmenlere ve azınlıklara ne tür haklar getirecek, pek net değil. Merhaba bu alanda da haklarınızız takipçisi olamaya devam edecek.

            32. yayın yılımızda da, anadil mücadelemiz devam edecek ve en önemli konularımızın başında gelecek. Bu yıl da “Almanca öğrenin” diyenleri, sorunların gerçek kaynağını görmemekle eleştirmeye, bu tür açıklamaların, halkların kardeşliğine zarar verdiğini yazmaya devam edeceğiz…

Hangi ulustan olursa olsun, tüm Neonazi, faşist ve ırkçı parti ve örgütlenmeler dağıtılmalı ve yasaklanmalıdır.

Merhaba; olmazsa olmaz yayın ilkesi olan, ırk, dil, din, cins ve her türlü ayrımcılığa karşı durmaya devam edecek, haklarınızı sizlere iletecek ve onların yılmaz savunucusu olacak.

32. yayın yılının ilk sayısındayız…

Koca koca yılları gerisinde başarı öyküleriyle bırakan Merhaba, bir yıla daha el sallıyor olmanın sevincini yaşatıyor bize…

31 yılı geride bırakan Merhaba, 32. yayın yılında da cesur sesiniz olacak. Yeniliklerimiz bundan sonra da devam edecek. Gazetemiz ve internetimizin dışında, düzenli yayınlar haline gelen ve beğeniyle takip ettiğiniz, daha kapsamlı takvim, özel sayı ve rehberlerimizle de sizlere ulaşmaya devam edeceğiz.

Kağıt baskı şeklinde çıkmakta inat eden Merhaba, ev ve işyerlerinize elektronik ortamda de elektronik gazete olarak da giriyor, uzun yıllardır. e-Merhaba, internet sitemize girişleri katbekat artırdı. Hangi şehir ve kasabada olursanız olun, bulamama derdi yok, e-Merhaba’yı internette çevirip çevirip okuyun. Sayfaları tek tek tıklamaya da devam edebilirsiniz. Bu da yetmedi, tüm haber, yorum ve diğer yazıları da tek tek, tekst ve fotoğraf olarak da internet sayfamızda düzenli yer veriyoruz. Yenilenen internet sayfamız da okurlar tarafından büyük beğeni görüyor.

Merhaba’da yenilikler bitmiyor: facebook’ta da başarılı bir trend izleyen Merhaba’nın takipçi sayısı 12 bini buldu.

Sadece gazete olarak değil, Merhaba Takvim, İş Rehberi Nerede, Merhaba Özel Tatil Sayısı ve diğer özel sayılar derken, internetle de yayıncılık sınırlarının ötesine geçmek sevincimizi katlarken, başarı çıtamızı her geçen yıl azim ve kararlılıkla daha da yükseltiyor olmak, önümüzde duran hedeflerimizi daha da yaklaştırıyor bize. Geçtiğimiz aylarında da facebook sayfamızdaki takipçi sayımızın 12 bini bulması da 2021’de ayrı bir sevinç oldu bizim için. 31. yıl için aldığımız en güzel hediye oldu.

Boyun eğmeyiz

Dik durmaya ve boynumuzu eğmemeye devam edeceğiz…

            Merhaba, bu sayısıyla 32. yayın yılına girdi… Koskoca 31 yıllık bir zamanı geride bıraktı.

            32. yayın yılımızda da boyun eğmeden, yayın politikamızdan gram şaşmadan yolumuza devam edeceğiz…

            Okurlarımızın da Güney Almanya’daki cesur sesine, yani Merhaba’ya sahip çıkmaya devam edeceğine inanıyoruz…

            Özellikle de son yıllarda daha da artan üzerimizdeki baskıya, yıldırma girişim ve tavırlarına boyun eğmeyeceğiz.

            Ben daha çıkarken, 1990 Aralık’ındaki ilk sayımızda da yazdığımız gibi, o amaç ve ilkelerimizden şaşmadık.

O yazımızda özellikle ırkçılığa karşı tavrımızı net koymuştuk ve Merhaba’nın yayın politikasında bu tavır “olmazsa olmazımız” oldu. Şöyle demişiz 31 yıl önce: “Merhaba siyasi görüş bakιmιndan tarafsιz olmasιna karşιn, bazι konularda kesinlikle taraftιr: Bizler, ιrkçιlιğa, yabancι düşmanlιğιna ve her türlü ayrιmcιlιğa karşιyιz.”

Bu tavrımız, sadece Alman ırkçı ve faşistlerine karşı değil, Türkiyeli ırkçı ve faşistlerine karşı da aynı şekilde oldu. Bu vesileyle, karanlık beyinleriyle bize tavır koyup, gazetemizi karalayan bazı faşist ve yobaz konsolos, dernek, esnaf ve kişilere şunu tekrar hatırlatalım: Logomuzdaki şeritte sürekli “Her türden ayrımcılığa ve ırkçılığa karşı anti-faşist gazete” diye boşuna yazmıyor!

Merhaba’nın her bir sayısı, göçmen-azınlık olan Türkiyelilerin haklarının savunucusu, koruyucusu içeriklidir.

31 yıldır başımızdan geçen, karşımıza çıkan, çıkarılan tavır ve karalamalardan örnekler sunsak, değil ayrı bir yazı, ansiklopedi çıkar…

Özellikle bizim ırkçılara ve yobazlara sesleniyoruz:

Eğer kalmışsa, elinizi vicdanınıza koyarak okuyun Merhaba’yı… Yok okumaz, “dedikodu ve karalamaya devam” kararı verecekseniz de, karanlığınızda boğulun…

Biz yolumuza devam ediyoruz.

Geride bıraktığımız 31 yılda, yani koskoca bu zaman diliminde olduğu gibi; 32. yayın yılımızda da “gözünüzü yine bizden ayırmayın” diyor, 2022’nin size ve sevdiklerinize en güzel haberleri getirmesini yürekten diliyoruz…