Afgan kadınlar Taliban’a karşı illegal örgütleniyor

Afganistan’da Taliban’ın yönetime gelmesiyle pek çok farklı kesimden kadın illegal olarak bir araya gelerek hakları ve yaşamları için örgütlenmeye başladı. Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan kadınlar, “Korkunun beni kontrol etmesini istemiyorum” dedi.

ABD’nin Taliban’a yönetimi devrettiği Afganistan’da kadınların hakları ve yaşamları büyük bir tehdit altında. Taliban’ın baskı ve tehditleri karşısında yılmayan kadınlar, illegal örgütleniyor.

Fransız haber ajansı AFP, Afganistan’da Taliban’a karşı direnen kadınlarla görüştü. Ev emekçisi kadınlardan öğrencilere pek çok farklı kesimden bir araya gelen kadınlar, Taliban’a karşı 6 ay önce illegal olarak örgütlenmeye başladı. Tüm risklere rağmen kitlesel geçen buluşmalar ve eylemler sonrası, yakın zamanda 6 kadın gözaltına alındı.

Kimliğinin paylaşılmasını istemeyen 20 yaşındaki bir kadın, “Evde oturup, kaybettiğimiz her şeyi düşünerek depresif bir ruh hali içinde kalacağıma neden onlara katılmayayım diye düşündüm” dedi.

Soyadını paylaşmayan 4 çocuk annesi Shala ise Taliban’ın iktidara gelmesinin ardından işten atıldığını söyledi. Shala, “Sadece genç kadınlar için örnek olmak, onlara mücadeleden vazgeçmeyeceğimizi göstermek istiyorum” dedi. Evli olduğu erkeğin de kendisini desteklediğini söyleyen Shala, direniş grubunu organize edenlerden biri.

Kimliğinin paylaşılmasını istemeyen 24 yaşındaki bir başka kadın, “Bu tehlikeli fakat başka seçeneğimiz yok. Yolumuzun zorluklarla dolu olduğunu kabul etmeliyiz” ifadelerini kullandı. Amcasının okula gitmesine engel olduğunu söyleyen kadın, “Korkunun beni kontrol etmesini ve konuşup gerçeği söylememe engel olmasını istemiyorum” dedi.

Kadınlar Taliban’ın örgütlenmelerini engellemek için içlerine ajan yerleştirmeye çalıştığına da dikkat çekti. Kadın hakları savunucusu Hoda Khamosh, bir keresinde şüphelendikleri bir kadına bilerek sahte bilgi verdiklerini, daha sonra söylenen saatte paylaşılan konuma Taliban’ın baskın düzenlediğini belirtti.

Eylemlerden kısa bir süre önce güvenli bir telefon hattından iletişime geçen kadınlar, illegal çalışmanın tüm yöntemlerini kullanıyor. İzlerinin sürülmemesi için çok dikkatli hareket eden kadınlar, yanlarına yedek kıyafet ve başörtüsü alarak eylem sonrası tanınmamak için kıyafetlerini değiştiriyor.