Almanya’dan vize sorununu çözmesi istendi

Türk-Alman Kardeş Şehirler Birliği (DTSV) Başkanı Özcan Mutlu, Almanya’nın Türkiye’deki misyonlarında vizeyle ilgili sorunların bir an önce çözülmesini istedi.

Merhaba Haber Merkezi

Mutlu, Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’a gönderdiği mektupta, son yıllarda vize müracaatlarında uzun prosedürler ve yüksek ret oranlarına dikkati çekerek, bu sorunların çözümü için konsolosluklardaki personel sayısının artırılması ve bürokratik işlemlerin hafifletilmesi gerektiğini vurguladı.

Mutlu, mektubunda, “Vize sorununun çözümü için diğer AB ülkelerinde yaygın olan 5 yıllık Schengen vizesi verilmesi sorunları azaltacaktır.” ifadelerini kullandı.

Vize işlemlerini kolaylaştırmanın Alman hükümetinin sorumluluğu olduğunu hatırlatan ve aynı zamanda Yeşiller Partisinden eski milletvekili olan Mutlu, arkadaşı Dışişleri Bakanı Baerbock’un bu sorunu çözeceğine inandığını dile getirdi.

Türkiye’den başvuranlara 5 yıla kadar uzun süreli vize verilmesine karşı çıkılacak bir durumun söz konusu olmadığını vurgulayan Mutlu, bu sayede vize müracaatlarının daha da azalarak, vize bölümlerinin işlem hacminin düşeceğini belirtti.