Ece’yi 2 bin kişi uğurladı

Ulm yakınlarındaki İllerkirchberg Mezarlığı’nda defnedilen Ece’nin mezarı başında, annesinin feryadı ve arkadaşlarının yaptığı konuşmalar herkesi derinden etkiledi.

Merhaba (Ulm)

Geçtiğimiz Pazartesi günü (5 Aralık), okula giderken, yanındaki 13 yaşındaki kız arkadaşıyla beraber uğradığı bıçaklı saldırıda ağır yaralanan ve yaşamını yitiren 14 yaşındaki Ece Sarıgül bugün Illerkirchberg Mezarlığı’nda defnedildi. Cenazeye çok sayıda kurum ve kuruluş da çağrıda bulunmuştu.

Mezarlığa sığmayan kitle, dışarıda büyük kalabalık oluşturdu. Sadece mezarlığın değil, yakınlardaki tüm park yerlerinin ve yol kenarlarının arabalarla dolduğu gözlemlendi. Çok sayıda kişi yarım saatten fazla yürüdükten sonra mezarlığa ulaşabildi. Augsburg, Aalen, Memmingen, Göppingen ve diğer çok sayıda çevre kasaba ve şehirlerden de gelenlerin olması da dikkat çekti.

            Ece’yi uğurlamak ve ailesinin acısını paylaşmak için iki bin civarında kişinin katıldığı cenaze törenine, DİTİB’ten hoca ve Cemevinden de dede hazır bulunurken, yine çok sayıda kurum temsilcisi katıldı. Dünkü taziyede olduğu gibi, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen ve Federal Milletvekili Yeşil Politikacı Ekin Deligöz bugün de cenaze törenine katıldı.

Annenin feryadı mezarlık duvarlarında yankılanırken, kuzen ve arkadaşlarının yaptığı konuşma ve mesajlar anlamlıydı. Kuzeni “Lütfen birbirinize saygıyla ve sevgiyle yaklaşın. Dünya o zaman daha güzel olur” derken, arkadaşlarının konuşmaları da duygusal atmosferi daha da ağırlaştırdı ve adeta gözyaşları sel oldu aktı.

Yine detaylı olarak haberleştirdiğimiz gibi, dün de Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi (AKM) Ulm’daki taziyeye de binden fazla kişi katılmıştı.