Amazon, 18 binden fazla çalışanını işten çıkaracak

Meta, Twitter, Xiaomi, Booking.com, Uber gibi şirketlerin dahil olduğu binlerce kişilik işten çıkarma operasyonuna Amazon da katıldı.

Merhaba Haber Merkezi

ABD merkezli e-ticaret şirketi Amazon’un Üst Yöneticisi (CEO) Andy Jassy, 18 binden fazla çalışanın işten çıkarılacağını duyurdu.

Jassy, konuya dair yaptığı yazılı açıklamada, “Kasımda ve bugün açıkladığımız rakamlara göre, 18 binden fazla kişiyi işten çıkarmayı planlıyoruz.” ifadesini kullandı.

Bazı birimlerin işten çıkarmalardan etkileneceğini kaydeden Jassy ancak işlerine son verilecek kişilerin çoğunluğunun Amazon mağazaları ile kişiler, deneyim ve teknoloji (PXT) organizasyonunda olduklarını belirtti.

Jassy, işten çıkarılan çalışanlara tazminatlar ve geçici süreli sağlık sigortaları primlerinin ödenmesi gibi bazı desteklerinin olacağını kaydetti. Ancak işten çıkarmaların hangi ülkelerde olacağı bilgisini vermedi.

Şirket Kasım’da büyük çaplı işten çıkarmalara başlayacağını duyurmuştu. Eylül verilerine göre, Amazon’un 1,5 milyon çalışanı bulunuyor.

Amazon Türkiye’de ise 500’den fazla kişi istihdam ediliyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye medyasında çıkan haberlerde sonbaharda açılan lojistik üssüyle Amazon’un 1000 kişiyi istihdam edeceği konuşulmuştu.

Pandemi döneminde hızla büyüyen şirket, son dönemde işe alımları durdurmuş ve ihtiyaçtan fazla alım yaptıklarını açıklamıştı.

Teknoloji şirketlerindeki işten çıkarmalar

Koronavirüsle birlikte 2020’nin ilk iki çeyreğinde teknoloji alanında önemli sayıda işten çıkarmalar yaşandı. Ancak karantina ve kapanma kararları ile devlet desteklerinin dünya geneline yayılmasıyla rüzgar tersine döndü. Teknoloji şirketlerinin kârlarında artış yaşanırken işe alımlar hızlandı.

Ancak pandeminin sona ermesi ile Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi, devamında yaşanan enflasyonist ortam ve Fed olmak üzere dünya genelinde faiz artırımlarının gelmesi ekonomik faaliyetlerde yavaşlamaya neden oldu. Firmaların büyüme öngörülerinde de düşüşler oldu.

Azalan satışlar ve küresel ekonominin geleceğine dair endişeler nedeniyle küresel teknoloji şirketleri son dönemde işçi çıkarmaya başladı.

Teknoloji sektöründeki işten çıkarmaları takip için kurulan layoffs.fyi’de yer alan bilgilere göre 2022’de dünya genelinde 1018 teknoloji firması toplam 153 bin 678 kişiyi işten çıkarttı.

Kasım’da Faceboook, Instagram ve WhatsApp’ı bünyesinde bulunduran Meta işçilerinin yüzde 13’üne denk gelen 11 bin kişiyi işten çıkarttığını duyurdu.

Çin menşeili Xiaomi Aralık ayında azalan gelirler nedeniyle çalışanlarının yüzde 10’unu işten çıkarma kararı aldı. Bu yaklaşık 3 bin 500 kişinin işini kaybetmesi anlamına geliyor.

Elon Musk’ın Twitter’ı Ekim’de satın almasının ardından işçilerin yarısının çıkarılacağına dair haberler yayıldı.

Şu ana kadar Salesforce, Booking.com, Cisco, Uber, Better.com, Groupon, Peloton, Carvana, Airbnb, Zillow ve Yelp gibi dünyaca tanınan şirketler binlerce çalışanının işine son verdi.