Arnavutluk’ta gözaltına alınan Yunan kökenli siyasetçi tutuklandı

Arnavutluk Yolsuzluk ve Organize Suçlara ilişkin Özel Mahkeme, ülkede 14 Mayıs’ta düzenlenen yerel seçimler öncesi gözaltına alınan Yunan azınlığın belediye başkan adayı Alfred Beleri’nin tutuklanmasına karar verdi.

AA (Tiran)

Mahkeme bugünkü oturumda, “seçimlerde aktif yolsuzluk” suçlamasıyla gözaltında bulunan Avlonya iline bağlı Himara Belediye Başkan adayı Beleri ve beraberinde gözaltına alınan Pandeli Kokavesi hakkında soruşturma boyunca tutuklu kalmaları kararı aldı.

Beleri’nin avukatı, duruşmanın ardından basına yaptığı açıklamada, müvekkilinin kendisine yöneltilen iddiaları kabul etmediğini ve mahkemeden sadece adalet beklediğini, kararı temyize götüreceklerini söyledi.

Öte yandan, Arnavutluk Avrupa ve Dışişleri Bakanı Olta Xhaçka, Brüksel’de Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları toplantısı kapsamında Yunan mevkidaşı Nikos Dendias ile görüştü.

Görüşmeye ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Xhaçka, konunun ikili ilişkilerde açtıkları yeni sayfayı etkilememesi gereken ve mahkemede görülen bir konu olduğunu ifade ettiğini aktararak, “Bu ne insan hakları ne siyasi ne de ikili bir mesele. Beleri, her Arnavutluk vatandaşıyla aynı haklara sahiptir ve hiçbir Arnavutluk vatandaşı kanunların üzerinde değildir. Oy satın alma, yasalarımızın ciddi bir ihlalidir ve davası zaten mahkemede görülmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Belediye başkan adayının gözaltına alınması ve tepkiler

Arnavutluk polisi, 12 Mayıs’ta bazı muhalefet partilerinin, hakkında “seçimlerde aktif yolsuzluk” iddialarında bulunduğu Himara Belediye Başkan adayı Alfred Beleri’yi gözaltına almıştı.

Emniyet Genel Müdürlüğünün açıklamasına göre, “Matrix” adı verilen polis operasyonunda 51 yaşındaki Beleri’nin yanı sıra 44 yaşındaki Pandeli Kokavesi’nin de gözaltına alındığı, yapılan soruşturmada “Himara ve köylerindeki vatandaşlara seçimde yarışan adaylardan birine oy vermeleri karşılığında belirli miktarlarda para teklif edildiği” yönünde oy satın alma faaliyetlerine karışıldığı şüphesinin bulunduğu kaydedilmişti.

14 Mayıs’ta gerçekleşen yerel seçimlerin ardından, Beleri resmi olmayan sonuçlara göre Himara Belediye Başkanı seçilmişti.

Ülkedeki Yunan azınlık mensubu Beleri’nin gözaltına alınması Arnavutluk ve Yunanistan’daki siyasi partilerin ve yetkililerin tepkilerine neden olmuştu.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, seçim kampanyası kapsamında başkent Atina yakınlarında gerçekleştirdiği bir ziyaret sırasında Arnavutluk’un Avrupa perspektifinin tamamen ülkedeki Yunan azınlığın haklarına saygı gösterilmesine bağlı olduğunu söylemişti.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama da konuyla ilgili “Yunan azınlığı hiç kimsenin ‘seçim günah keçisi’ değildir.” demişti.