ATGB’de yeni dönem, yeni yönetim, yeni başkan

Avrupa ülkelerinde yaşayan Türkiyeli gazetecilerin mesleki örgütlenmesi olan Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB), 8. Olağan Genel Kurul toplantısı Frankfurt Halkevi’nde gerçekleştirdi. Genel Kurulda yeni yönetimini de belirleyen ATGB, başkanlığa Recai Aksu’yu getirdi.

Merhaba (Frankfurt)

8. Genel Kurul’un Divan Başkanlığına Yıldız Akalın seçildi. Yardımcılıklarını ise Hasan Arslan ve Şirin Ağdaşan üstlendi.

Almanya başta olmak üzere Avrupa’nın farklı ülkelerinden gelen ATGB üyeleri tüzük gereği, bir maddede vekaletle oy verme sınırı getirildiğinin açıklanması nedeniyle tartışmalar yaşansa da, yeni yönetime aday olan üyelerin belirlenmesi açık oylama ile sonuçlandı.
ATGB’nin yeni yönetim kurulu aşağıdaki isimlerden oluştu: 

Asil Üyeler:

– Recai Aksu (Başkan)

– Erdinç Utku (2.Başkan)

– Erdogan karayel (Genel Sekreter)

– Egemen Cantürk (Halkla İlişkiler)

– Sadık Karslı (Halkla ilişkiler)

– Sefa Doğanay (Sayman)

– Ufuk Evla Bosta (2. Sayman)

Yedek üyeler:

– İlhan Baba

– Ozan Şiar Ağdaşan

– İrfan Ergi

ATGB’nin yeni görev alan yönetim kurulu, oylama sonucunda eski yönetimde başkan olan Işın Ertürk ve diğer üyelerle birlikte devir teslim fotoğrafı çektirdiler.
Yeni Başkan Recai Aksu ilk demecini şöyle verdi:

“Bir tek haberi tekzip olmayan bir gazeteci olarak burada aldığım sorumluluk büyüktür. ATGB, hiç bir örgütün, hiç bir siyasi partinin yeri değildir ve Avrupa’daki gazetecilerin bir araya geldiği en güçlü mesleki örgütlenme kuruluşudur. En kısa zamanda Tüzük kurultayına gidilecek, gereken değişikliklerin ve yenilenmelerin yapılarak 7-8 ay içinde 285 üye görünen listeyi netleştireceğiz. Amacımız can cana, birlik, beraberlik ve dayanışma içinde çalışmalarımızı hızlandırmak, önemli konularda kararlar alıp açıklamalar yaparak yeni projelere imza atmak için biraraya geldik” 


Genel kurulda tanınmış sanatçı Ozan Şah Turna’ya “ATGB Onur Üyeliği” plaketi takdim edildi. Yeni yönetimin görev alması sonrası Şah Turna, Ozan Şiar ve kızları Şirin Ağdaşan üyelere kitaplarını imzaladılar ve müzik ziyafeti çektiler.

Genel kurulda ayrıca Belçika’dan gelen Yazar-Tiyatrocu Erdinç Utku ve karikatürist İsmail Doğan kitaplarını imzaladılar. Frankfurt Halk Evi’nin hazırladığı enfes yiyecekler eşliğinde biten gece sonrası üyelerin bazıları geç de olsa ülkelerine döndüler, bazıları ise konaklamayı tercih ettiler.

Eski ve yeni yönetim bir arada.