Brezilya’da seçimlerin kazananı Lula da Silva oldu

Brezilya devlet başkanlığı seçimlerini faşist Bolsonaro’ya karşı Brezilya İşçi Partisi adayı Lula da Silva kazandı. Lula da Silva, yaptığı konuşmada Brezilya halkının kazandığını ifade ederken, Bolsonaro sessizliğini sürdürüyor.

Merhaba Haber Merkezi

2022 Brezilya devlet başkanlığı seçimlerinde birinci turda hiçbir adayın yüzde 50 oy alamaması üzerine gerçekleşen seçimlerin ikinci turunda Brezilya İşçi Partisi lideri Luiz Inacio “Lula” da Silva kazandı. Faşist devlet başkanı ve Liberal Parti adayı Jair Bolsonaro oyların yüzde 49.2’sini alarak uzun zaman sonra art arda iki kez seçilmeyen ilk devlet başkanı olurken, geçmişte de iki dönem devlet başkanlığı yapmış Lula da Silva, yüzde 50.8 oyla 3’üncü kez devlet başkanlığına geri döndü.

LULA: BUGÜNÜN ASIL KAZANANI BREZİLYA HALKIDIR
Lula da Silva, seçim sonuçlarının açıklanması sonrası Sao Paulo’da yaptığı konuşmada “Bugünün asıl kazananı Brezilya halkıdır” ifadelerini kullandı. Zaferin kendisine veya partisine değil demokrasi mücadelesine ait olduğunu belirten da Silva, ülkenin güvenilirliğini ve istikrarını yeniden sağlayacaklarını kaydetti. Yeşil ve sürdürülebilir politikalar izleyeceğinin de altını çizen da Silva, “Bugün, dünyaya Brezilya’nın geri döndüğünü ve bir parya muamelesi görmeyeceğimizi tekrar ediyoruz” dedi.

BOLSONARO SESSİZLİĞİNİ KORUYOR
Öte yandan Brezilya’da geleneksel olarak ilk açıklamayı kaybeden aday yaparken, faşist Bolsonaro henüz seçim sonuçlarıyla ilgili bir açıklama yapmadı. Bolsonaro daha önce seçim güvenliğinin risk altında olduğunu ve sonuçlarla oynanabileceğini iddia etmiş, geçen sene ise kaybetmesi halinde sonuçları kabul etmeyeceğini belirten, “Bu seçim sonucunda ya kazanacağım, ya tutuklanacağım ya da öleceğim” ifadelerini kullanmıştı. Askeri bir arka plandan gelen Bolsonaro’nun sonuçları kabul etmeyerek darbe yapma ihtimali çokça tartışılmış, Brezilya halkı tarafından bu ihtimale karşı pek çok demokrasi mitingi düzenlenmişti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden seçim sonuçlarının hemen ardından yayınladığı açıklamayla, Lula’yı “eşit ve güvenilir şekilde düzenlenen” seçimi kazandığı için tebrik etti.

Nüfusu 212 milyonu aşan Latin Amerika ülkesi Brezilya’da Lula da Silva 1 Ocak 2023’te resmen görevine başlayacak.