Brezilya’da devlet başkanlığı seçimi 2. tura kaldı

Brezilya’da ikinci tura kalan devlet başkanlığı seçimlerinde, eski Devlet Başkanı Lula da Silva ile aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, 30 Ekim’de yeniden yarışacak.

Merhaba Haber Merkezi

Brezilya’da ikinci tura kalan devlet başkanlığı seçimlerinde, İşçi Partisi lideri ve eski Devlet Başkanı Lula da Silva ile aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, 30 Ekim’de yeniden yarışacak.

Brezilya’da devlet başkanlığı seçimlerinde, hiçbir adayın yüzde 50’den fazla oy alamaması nedeniyle 30 Ekim’de ikinci tur düzenlenecek.

Seçimlerde şu ana kadar yüzde 97,51’i açılan sandıklarda, eski devlet başkanı Lula da Silva yüzde 47,94, aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro yüzde 43,62 oranında oy aldı.

Brezilya Demokratik Hareketinin adayı Simone Tebet yüzde 4,21 oy alarak üçüncü, Demokratik İşçi Partisi adayı Ciro Gomes ise yüzde 3,05 oy ile dördüncü oldu.

Hiçbir adayın yüzde 50’den fazla oy alamaması nedeniyle 2023-2027 yıllarında ülkeyi yönetecek devlet başkanını, 30 Ekim’de yapılacak ikinci tur seçimleri belirleyecek.

Brezilya’da halk, düzenlenen seçimlerde devlet başkanı ve yardımcısının yanı sıra 26 eyalet ve başkent Brasilia’yı kapsayan Federal Bölge’nin valilerini, Kongrenin 513 üyeli Temsilciler Meclisinin tamamı ile 81 üyeli Senatonun 27 üyesini seçmek için oy kullandı.