Başkanlık kuşağını takan Lula da Silva: Her türlü eşitsizlikle mücadele edeceğime söz veriyorum

Brezilya Devlet Başkanlığı görevini devralan Lula da Silva, “Açlığın geri dönüşü, Brezilya halkına karşı işlenen en büyük suçtur. Her türlü eşitsizlikle mücadele edeceğime söz veriyorum” dedi.

Brezilya Devlet Başkanlığı görevini devralan Luiz Inacio Lula da Silva, başkanlık kuşağının kendisine takdim edilmesinin ardından Başkent Brasilia’daki Planalto Sarayı önünde toplanan yaklaşık 300 bin kişiye seslendi.

Ülkedeki eşitsizliğin arttığını, buna son vereceklerini dile getiren Silva, “Açlığın geri dönüşü, Brezilya halkına karşı işlenen en büyük suçtur. Ülkemizde gelir, cinsiyet, ırk, iş gücü piyasasında, siyasi temsilde, sağlıkta, eğitimde her türlü eşitsizlikle mücadele edeceğime söz veriyorum” ifadelerini kullandı.

AA’nın haberine göre ekonomik eşitsizliğe değinirken gözleri yaşaran Silva, “Ülkenin yüzde 5’i zenginlerden oluşurken geri kalan yüzde 95’i ise aynı servet yüzdesine sahip değil” diye konuştu.

“KABUS SONA ERDİ”

Bir önceki Devlet Başkanı Bolsonora dönemini eleştiren Silva, ülkede kabusun sona erdiğini belirtti.

Silva, ülkede artan enflasyona dikkati çekerek, “Gıda fiyatlarını düşürmenin, sağlığa, eğitime, bilime ve kültüre yatırım yapmanın zamanı geldi. Uluslararası izolasyondan kurtulmak için yatırımı getirme ve Brezilya’yı yeniden sanayileştirme zamanı geldi” dedi.

Nefret söylemine son vermenin de zamanının geldiğini anlatan Silva, “İki Brezilya yok, biz tek bir ülkeyiz. Tek bir kasaba. Hepimiz Brezilyalıyız. Kimse ikinci sınıf insan muamelesi görmeyecek” diye konuştu.

“HESAP VERECEKLER”

Silva, Kovid-19 salgını süresince 695 bin Brezilyalının öldüğünü hatırlatarak Bolsonaro liderliğindeki yetkililerin hesap vereceğini kaydetti.

PARLAMENTODA YEMİN ETMİŞTİ

Törene katılmayan eski Devlet Başkanı Bolsonaro’nun 31 Aralık’ta gittiği ABD’den ne zaman döneceği netleşmedi.

Brezilya’da, 31 Ekim 2022’de devlet başkanlığı seçiminin ikinci turunu kazanan Silva parlamentoda yemin etmişti.

Brezilya’ya 2003-2010 yıllarında iki dönem başkanlık yapan 77 yaşındaki eski sendikacı Lula da Silva, hakkında açılan yolsuzluk davaları nedeniyle 1,5 yıl hapiste kalmış, davaların düşürülmesiyle yeniden başkanlık yarışına girmişti.

Kasım 2019’da tahliye edilen Lula da Silva’nın, aldığı cezalar ve yolsuzluk davalarının, 2021’de bu davalardan sorumlu yargıç Sergio Moro’nun davalarda taraflı ve politik davrandığına hükmeden Yüksek Mahkemece düşürülmesi üzerine seçimlere katılmasının önü açılmıştı.