Tohum’da Avukat Hülya Gülbahar ile söyleşi

Aktivist Avukat Hülya Gülbahar’ın konuşmacı olarak katıldığı Ulm’daki toplantıda “kadın özgürlük mücadelesi” detaylı bir şekilde konuşuldu. Aynı içerikli toplantı yarın Augsburg’ta gerçekleştirilecek.

Merhaba (Ulm)

Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu (ATİF) bünyesinde faaliyet yürüten Tohum Kültür Merkezi (TKM) Ulm’da gerçekleştirilen ve Türkiye’den gelen feminist aktivist Avukat Hülya Gülbahar’ın konuşmacı olarak katıldığı toplantıya ilgi büyüktü.

            “8 Mart ve Kadınlar, Deprem, Kadın ve Çocuklar” konulu toplantının moderatörlüğünü aynı zamanda TKM Yönetim Kurulu Üyesi de olan, Yeni Kadın temsilcisi yaptı. Konuyu detaylı bir şekilde anlatan Gülbahar, kadın özgürlük mücadelesinin de önemine özellikle vurgu yaptı.

 Kadın-Erkek eşitsizliğine değinen Hülya Gülbahar, konuyu “hizmet ve itaat” üzerinde anlattı. Bunun ulusal sorun, emek sorunu ve diğer baskı alanlarında da aynı şekilde işlediğinin altını çizdi. Eşitsizliğin devamı için “Beyin yıkanır. Hizmette yarıştırmanın ortamı yaratılır” diyen Gülbahar, “İtaat etmeyen, hizmet etmeyen kadınlar katlediliyor” diyerek, kadın cinayetlerine de değinerek, Türkiye’nin Meksika’dan sonra dünyada ikinci sırada bir ülke olduğunu belirtti.

            “Feminist mücadele, kadın hak mücadelesidir, eşitlik mücadelesidir” diyen Hülya Gülbahar, “Kadın dayanışması yaşatır. Kadın kadının yurdudur” sözünün önemine de değindi.

            Bir saatten fazla konuşan Avukat Hülya Gülbahar, pür dikkat dinlendi. Daha sonra görüş belirtmek ve soru yöneltmek isteyenlere söz verildi. Bu bölümde, Merhaba Gazetesi yazarlarından da olan feminist aktivist Perihan Baçaru da söz alarak, konuya ayrıca detaylı katkıda bulundu. Ayrıca çok sayıda kişi de söz alarak, görüşlerini belirtip, sorularını sordu. Başta “8 Mart eylemlerine erkeklerin katılmasının istenmemesi” yönünde gelen eleştirel-soruya “Evet katılmamalıdırlar” şeklinde cevaplandıran Gülbahar, tüm sorulara tek tek yanıt verdi. İki saatten fazla süren toplantı verimli geçti.

            Yine, Avukat Hülya Gülbahar’ın konuşmacı olduğu, aynı içerikteki diğer bir söyleşi de yarın Augsburg’ta “Yeni Kadın Platformu” tarafından gerçekleştirilecek. Augsburg etkinliği sonrası, Gülbahar’ın konuyla ilgi konuşmasına daha geniş yer vereceğiz.

Av. Hülya Gülbahar

Av. Hülya Gülbahar; (Afetlerde) Kadınlarla Dayanışma Vakfı KADAV, Eşitlik İzleme Kadın Grubu (EŞİTİZ), Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı-KEK yönetim kurulu Üyesi ve halen görev yapıyor.