AVUSTURYA

Memleket yolunda en rahat ülke

Memleket Yolu güzergahının Almanya’dan sonra en rahat ülkesi Avusturya’da en çok hız sınırlamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Güzergah üzerinde oldukça fazla radar var. Bu ülkede hızlı yol alan ardından ceza makbuzunun geleceğini göz önünde bulundurmalı. Yavaş gidin, kurallara uyun, canınızı da tehlikeye atmayın

Memleket Yolu’nda batı Avrupa’dan yolculuk yapan hemen hemen tüm vatandaşlarımızın geçtiği ülke olan Avusturya’da, vinyet almanız gerektiğini ve tünellerin paralı olduğunu öncelikle hatırlatalım. Avusturya’da hızlı araç kullanmayı unutmanız gerekiyor. Otobanlarda sayamayacağınız kadar radar var. Yol kenarlarındaki ‘Radar Kontrol’ tabelaları sizi uyarıyor. Özellikle yol inşaaı noktalarında radarlar göze çarpıyor. Tünellerdeki hız limitlerine de uyun.

Avusturya’da otoyollarında hız limiti saatte 130 km.Tek şeritli yollarda bu sınırlama 100 km/s.

Avusturya, tıpkı Almanya gibi sınır kontrollerini yine uzattı. Dönüş yolculuğunda Macaristan’dan giriş yapanların uzun bekleme süresini dikkate almalarında fayda var.

Kurallara uyana sıkıntı yok

Türkiye’nin Viyana Büyükelçiliği, Avusturya üzerinden Türkiye’ye yola çıkan herkese rahat olmalarını istedi. Büyükelçilik, “Güzergahta vatandaşlarımız açısından kaygı ve endişe edecekleri durum yok. Sadece trafik kurallarına sıkı sıkıya uymalarını tavsiye ediyoruz. Ülkeye ya girişte ya da yola çıkmadan internet üzerinden vinyet alın. Sorun halinde büyükelçiliğimizi, Viyana, Salzburg ve Bregenz başkonsolosluklarımızın nöbetçi telefonlarını arayın. Telefonlarımız 24 saat açık. Şimdiden herkese iyi yolculuklar diliyoruz” şeklinde açıklamada bulundu.

Vinyet yine zamlandı

Memleket güzergahında tercih edeceğiniz yol güzergahlarında otobanlar ücretli. Onun için vinyet almanız gerekiyor. Aldığınız vinyeti aracınız ön camına yapıştırın. Vinyetinizi sınır kapılarındaki vinyet satış noktalarından veya bağlı olduğunuz otomobil kulübünden (ADAC gibi) veya internetten alabilirsiniz.

Vinyetlere bu yıl zam yapıldı. geçen yıl 9,40 euro olan 10 günlük vinyetin ücreti bu yıl 9,60 euroya, iki aylık vinyetin ücreti ise 27,40 eurodan 28,20’ye yükseldi. Motor ile Türkiye’ye gidecekler ise 10 günlük vinyet için 5,60 euro, iki aylık vinyet için ise 14,10 euro ödeyecek. Vinyetsiz yolculuğun cezası 120 euro. Vinyeti en uygun alacağınız internet sitesinin adresi şöyle: https://shop.asfinag.at/de/

Yol ayrımını kaçırmayın

Yolculuğunuza hangi güzergah üzerinden gideceğinize önceden karar verin. Avusturya’ya girer girmez yol ayrımı tabelaları mevcut. Slovenya üzerinden gideceklerin Villach ve Maribor gibi iki alternatifi var. Bu iki güzergah da sizi Slovenya ve Hırvatistan üzerinden Sırbistan’a götürüyor.

Macaristan güzergahını tercih edecek olan sürücüler Viyana (Wien), Maribor üzerinden, Slovenya’ya girmek isteyen sürücüler ise Graz istikametini takip etmesi gerekiyor.

Akaryakıt fiyatları:

Süper benzin: 1,77 euro

Dizel: 1,86 euro

Önemli telefonlar:

Avusturya Otomobil Kulübü (ÖAMTC): 120

İlk yardım: 144

Polis: 112 veya 133

İtfaiye: 122

Türkiye Viyana Büyükelçiliği: +43 1 505 73 38

Türkiye Viyana Başkonsolosluğu: +43 1 505 25 10

Türkiye Bregenz Başkonsolosluğu: +43 5574 42 083

Türkiye Salzburg Başkonsolosluğu: +43 662 44 21 33

Tünel ücretleri:

Ülkede tüneller ücretli. Sakın ‘GO’ yazan otomatik geçiş gişesinden geçmeyin. ‘GO Box’ gişesi, Otomatik Geçiş Sistemi kartı alanların kullanabileceği gişedir.

• Brenner Geçidi: 10,50 euro

• Felbertauern Tüneli: 11 euro

• Großglockner Hochalpenstrasse: 38 euro

• Tauern Tüneli: 13 euro

• Karawanken Tüneli: 7,60 euro

• Gleinalm Tüneli: 10 euro

• Bosruck Tüneli: 6 euro