MERHABA TATİL ÖZEL

Başlarken

Merhaba olarak, on yıllardır olduğu gibi, bu yıl da, Avrupalı Türkiyelilere “Memleket Yolu” hizmeti veriyoruz. Merhaba’nın Özel Tatil sayısını ve Rehberiniz Nerede’yi yanınızdan ayırmayınız. Tüm bilgilere, internet sitemizde de ulaşabilirsiniz: www.merhaba.info

Koronavirüs salgını nedeniyle geçtiğimiz yıllarda Memeleket Yolu üzerinden Türkiye’ye gidenlerin sayısında gözle görülür düşüş yaşanmıştı. Bu yıl koronavirüs tedbirlerinin ortadan kalkmasıyla yüzbinlerce kişi akın akın Türkiye’ye gitmeye hazırlanıyor.

Memlekete giden herkese şimdiden Merhaba olarak iyi yolculuklar dileriz.

Kesinlikle mola verip, dinlenin

Belgrad-Niş otobanı üzerinde, Belgrad’dan sadece 90 kilometre sonra gelen tesisleri Mc Donald’s tesislerinin hemen yanında. Tesislere girince “Sabah” levhaları size yol gösterecek. Tesislerde dinlenip yemeğinizi yedikten sonra Sabah muhabirinden son yol durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Hotel Moment ile Sırbistan-Bulgaristan sınır kapısının mesafesi yaklaşık 300 kilometre. Yani tesislerden üç saat sonra Bulgaristan’a giriş yapmanız mümkün. Velika Plana’da bulunan tesislerden Kapıkule ise 650 kilometre. Bu yolculuk da yaklaşık 6,5 saat sürüyor. Dinlenip yola çıkmanızı özellikle tavsiye ediyoruz.

YOLA ÇIKMADAN UNUTULMAMASI GEREKENLER

Ruhsat ve Yeşil Sigorta

Aracınızın orijinal ruhsatı ile yeşil sigorta kartınızı mutlaka yanınıza alın. Yeşil sigorta kartınızda, yolculuk esnasında geçiş yapacağınız ülkelerde sigortanızın geçerli olup olmadığını kontrol edin. Yeşil sigorta kartının fotokopisini de mümkünse acil halde istemek için yakınınıza bırakın. Sigortanın geçerli olmadığı ülkelerde kesinlikle aracınızı sigortalatın. Yeşil sigorta kartını sadece Türkiye istiyor. Diğer ülkeler AB içindeki plaka tanıma sistemine dahil olduğu için bu belgeyi görmek istemiyor. Bir başkasının otomobiliyle yola çıkacak olanlar mutlaka vekalet almalı. Aksi taktirde sınırlardan geçiş yapamazsınız.

Hastalık Sigortası

Bağlı bulunduğunuz sağlık sigortasından seyahat belgesi alın. Bu belgeyle devlet hastanelerinde ücret ödemiyorsunuz. Aksi taktirde tüm masrafları peşin ödemek zorunda kalırsınız.

Otomobil Kulübü Üyeliği

Yaşadığınız ülkedeki otomobil kulübüne üye olmanın yolda aracınızın arızalanması halinde büyük faydasını göreceksiniz. Üyelik kartınızı yanınıza alın. Üye olurken şartları iyi gözden geçirin. Ülkenizde bilinen ve tanınan büyük otomobil kulüplerinin dışındaki yol yardım kuruluşlarına temkinli yaklaşın.

Yanınızda harita bulundurun

Navigasyon cihazları sizi zaman zaman yanlış yöne sevk edebilir, arızalanabilir. Bunu göz önünde bulundurup haritaya bakarak yolculuk yapmak daha isabetli olacaktır.

Uygun yerde mola verin

Rahat bir yolculuğun en önemli şartı sık mola vermektir. Kendinizi iki saatte bir kısa da olsa mola vermeye göre ayarlayın. Yorgunluk hissettiğiniz noktada güvenli bir yer bulup uyuyarak dinlenmeye çalışın.